geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Żądania podwyżek dla sektora publicznego w Estonii

Dodał: Andrzej Widera

14-05-2024 12:52


Tysiące pracowników estońskiego sektora publicznego, takich jak lekarze, ratownicy, policjanci i strażnicy graniczni, chce podwyżek płac o ponad 10 procent w 2025 r. Pracownicy twierdzą, że zniesienie progu dochodu minimalnego nie wystarczy. Negocjacje w sprawie układów zbiorowych pracy dla pracowników służby zdrowia rozpoczną się dopiero w sierpniu, ale lekarze, pielęgniarki i opiekunowie przedstawili już swoje stanowiska. Trzeba będzie przeznaczyć dodatkowe pieniądze z budżetu państwa. W ostatnim kwartale 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 1904 euro.

Katrin Rehemaa, przewodnicząca Estońskiego Stowarzyszenia Medycznego (Eesti Arstide Liit), podkreśliła duży deficyt pracowników medycznych w całej Estonii. Jej zdaniem należy poprawić zarówno płace, jak i warunki pracy. Na mocy tej umowy stawka godzinowa lekarzy wzrośnie z 19,70 euro do około 21,70 euro, czyli o około 350 euro miesięcznie. Stawki godzinowe pielęgniarek wzrosną do 13,20 euro, a pracowników opiekuńczych do 8,40 euro.

Według wiosennej prognozy Ministerstwa Finansów w nadchodzącym roku przeciętne wynagrodzenie powinno wzrosnąć o 5 proc. Nauczyciele też oczekują więcej. Reemo Voltri, szef Estońskiego Związku Kadry Oświatowej (Haridustöötajate liit), powiedział, że koalicja złożyła w zeszłym roku obietnicę podniesienia wynagrodzeń nauczycieli do 120 procent średniego wynagrodzenia do 2027 r.

Podwyżki domagają się także pracownicy i funkcjonariusze podlegli MSW. Pracownicy chcą, aby w przyszłym roku płaca minimalna wzrosła o 13 procent. Z kolei dyrektor generalny Policji i Zarządu Straży Granicznej (PPA) Egert Belitšev powiedział, że pracownicy pierwszej linii frontu powinni otrzymywać wynagrodzenie równe co najmniej 1,2-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Wskazuje też na potrzeby w zakresie bezpieczęństwa.

Premier Kaja Kallas powiedziała, że podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym w przyszłym roku są mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę deficyt budżetowy. Powiedziała, że ​​zniesienie minimalnego progu dochodu podlegającego opodatkowaniu „znacznie” podniesie płace. Kallas dodała, że nauczyciele będą otrzymywać o 100 euro miesięcznie więcej niż obecnie. Jednak nadal wielu z tym stanowiskiem rządu się nie zgadza.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024