Zdjęcie: Pixabay
30-04-2025 10:25
Wczoraj media regionalne podały najnowsze wyniki inflacji w eksklawie królewieckiej, przy czym cały czas należy pamiętać, iż oficjalne wyniki rosyjskich statystyk są tradycyjnie naciągane, na co zwracają uwagę nie tylko eksperci, ale także media i mieszkańcy tego regionu. I tak według podanych przez Bank Rosji danych, w marcu 2025 roku roczna inflacja w obwodzie królewieckim osiągnęła poziom 12,48%, co znacząco przewyższyło średnią krajową (10,34%) i potwierdziło rosnący trend z poprzednich miesięcy.
Szczególnie widoczne podwyżki dotyczyły produktów spożywczych, które zdrożały średnio o 15,76%, przy czym to właśnie kawa podrożała najbardziej – aż o 24,27% w ujęciu rocznym, co tłumaczone jest m.in. nieurodzajem u głównych dostawców i wzrostem kosztów logistycznych. Znacząco wzrosły także ceny jajek (10,74% w skali roku), czego powodem były trudności w dostawach piskląt do regionu oraz rosnące wydatki producentów. Z drugiej strony, niektóre warzywa, w tym ogórki, papryka i czosnek, potaniały dzięki nowym zbiorom i korzystnemu kursowi walutowemu, choć w skali roku ceny owoców i warzyw wzrosły o 17,37%.
W segmencie towarów nieżywnościowych odnotowano wzrost cen mebli o 13,76%, spowodowany drożejącymi materiałami i kosztami pracy. Jednocześnie wzrosła dostępność samochodów osobowych, co w połączeniu ze słabnącym popytem na używane auta zagraniczne doprowadziło do spadku ich cen. W marcu taniały także sprzęty elektroniczne – w tym laptopy, smartfony i lodówki. Spośród usług największy wzrost cen dotyczył sektora mieszkaniowo-komunalnego (14,8%). W całym 2024 roku produkty spożywcze w regionie zdrożały średnio o 12,4%, a usługi o 12,87%.
Osobna kwestia to realny wzrost cen niektórych towarów, które z kolei podały osobno media lokalne. Według tych informacji, ceny piwa wyraźnie wzrosły – średnio o 14% w regionie i o 15% w skali kraju – co wiązane jest głównie z podniesieniem akcyzy: „Od początku roku stawka akcyzy na piwo o zawartości alkoholu 0,5–8,6% wzrosła do 30 rubli za litr, co znacząco wpłynęło na końcową cenę – podatki i opłaty stanowią ponad połowę kosztów produkcji”, stwierdzili analitycy. W marcu 2025 roku cena litra piwa w Królewcu osiągnęła średnio 212,8 rubla, a w ujęciu rocznym wzrosła o 18%.
Realnie wzrosły też koszty turystyki, który jest był i jest ważnym dodatkiem do budżetu regionu. Przeciętna cena noclegu w regionie podczas długiego majowego weekendu sięgnęła 5800 rubli za dobę (ok. 267 zł), czyli o 14% więcej niż przed rokiem. Media twierdzą, że Królewiec znalazł się w czołówce najpopularniejszych celów krajowych podróży, odpowiadając za 3% wszystkich rezerwacji i zajmując piąte miejsce wśród rosyjskich kierunków turystycznych. Średnia cena noclegu w Rosji wzrosła w maju o 19%, a największą popularnością cieszyły się regiony południowe, z Krajem Krasnodarskim na czele.