geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Twitter / X

Wyniki wizyty Swiatłany Cichanouskiej w Polsce

Dodał: Andrzej Widera

12-01-2025 09:00


Polska nie uznaje wyników „pseudowyborów” z 26 stycznia na Białorusi i przyłączy się do pozwu Litwy przeciwko reżimowi Łukaszenki w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Uproszczono zasady działania białoruskiego biznesu w Polsce oraz uznano świadectwa ukończenia białoruskich szkół w polskich uczelniach. Te i inne ustalenia są wynikiem wizyty Swiatłany Cichanouskiej i przedstawicieli Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego w Warszawie. Według rzeczniczki biura Cichanouskiej, Anny Krasuliny, uzgodnienia te podkreślają silne wsparcie Polski i społeczności międzynarodowej dla demokratycznych dążeń Białorusi.

Podczas wizyty w dniach 8-10 stycznia odbyły się spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Donaldem Tuskiem, marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz wieloma ministrami i przedstawicielami organizacji międzynarodowych. Według rzeczniczki Cichanouskiej, osiągnięto znaczące porozumienia.

Polska nie uzna wyników wyborów i legalności Łukaszenki po 26 stycznia, a współpraca z siłami demokratycznymi będzie kontynuowana. Nowe restrykcje migracyjne nie obejmą Białorusinów, a przejścia graniczne pozostaną otwarte. Zintensyfikowane zostaną działania na rzecz uwolnienia więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta, oraz wsparcia dla represjonowanych. Polska uzna białoruskie świadectwa ukończenia szkoły średniej i przyjmie białoruskich studentów, rozważając dodatkowe wsparcie edukacji w języku białoruskim. Ministerstwo Rozwoju przygotuje instrukcje dla białoruskich przedsiębiorców w ich ojczystym języku, a telewizja Biełsat otrzyma wsparcie finansowe na 2025 rok. Kontynuowane będą także programy wspierające społeczeństwo obywatelskie i niezależne media.

W polskim parlamencie powstała grupa „Za demokratyczną Białoruś” pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny. Planowany jest polsko-białoruski forum biznesowe w celu rozwiązania problemów przedsiębiorców z Białorusi. Utworzona zostanie międzyresortowa grupa robocza z udziałem polskiego rządu i sił demokratycznych, która zajmie się strategią wsparcia Białorusinów. Polska rozważy uproszczenie procedur wizowych i legalizacyjnych oraz wesprze pozew Litwy przeciwko reżimowi Łukaszenki. Dodatkowo podpisano memorandum o współpracy między Zjednoczonym Gabinetem Przejściowym a Wspólnotą Demokracji. Podjęto wspólną kampanię przeciwko represjom i dyskryminacji Białorusinów, a także działania na rzecz uproszczenia procedur legalizacyjnych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024