Zdjęcie: Karina Kaszuba unsplash.com
22-03-2023 11:26
Według nowego badania opinii publicznej wykonanej przez „Białoruski Rejestr Zmian”, które rejestruje trendy polityczne i gospodarcze na Białorusi, wzrosła liczba zwolenników obecnego rządu na Białorusi. W listopadzie 2022 roku eksperci w podobnym badaniu stwierdzili, że 61% Białorusinów, jest skłonnych zaufać obecnej władzy.
Stosując nową metodologię w marcu uzyskali inny wynik – 66%. Jednak zdaniem autorów danych tych nie można porównywać, wskazują one jedynie na wzrost zaufania do władzy i nie oznaczają, że na Białorusi faktycznie jest tylu zwolenników obecnej władzy. „Chociaż uważamy, że nasze dane są wiarygodne i aktualne, zdajemy sobie również sprawę, że dane zebrane w badaniach ankietowych na Białorusi należy traktować z ostrożnością” – zauważają autorzy badania.
Rozkład odpowiedzi w badaniu może odbiegać od rzeczywistego m.in. ze względu na represyjne działania władz białoruskich, które powodują wzrost niepokoju przy odpowiadaniu na pytania drażliwe (polityczne). Tym samym znaczna liczba respondentów zaprzestała wypełniania ankiety, gdy zobaczyła pytanie o aprobatę działań Łukaszenki i władz Białorusi. Dlaczego jednak wciąż istnieje wzrost zaufania? "Jeśli dynamika nie jest przypadkowa i nie jest związana ze zmianami w strukturze badania, to najprawdopodobniej wynika z utrwalenia poczucia stabilności na tle katastrofy militarnej rozgrywającej się na Ukrainie i w Rosji - powiedział socjolog i jeden z autorów badania Filipp Bikanow.
Eksperci interpretują te wyniki „raczej jako poparcie dla neutralnego statusu i spokoju na tle problemów sąsiadów”. Podkreślają też, że w warunkach izolacji informacyjnej większości społeczeństwa białoruskiego program sił demokratycznych znajduje się na „peryferiach pola informacyjnego”. Eksperci uważają też, że Białorusini wciąż nie stracili zainteresowania zmianami. Duży podział wyników pokazuje także stosunek Białorusinów do wojny na Ukrainie, gdzie wyniki dzielą się mniej więcej po połowie, między zwolennikami zwycięstwa Ukrainy a Rosji. Zdaniem analityków, generalnie na stosunek do wojny na Ukrainie duży wpływ ma konsumpcja informacji z mediów oraz ograniczanie niezależnych mediów na Białorusi.