geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wybory prezydenckie i referendum w Mołdawii [AKTUALIZACJE]

Andrzej Widera

20-10-2024 11:30


Praktycznie wszystkie codzienne media w Mołdawii przedstawiły się dzisiaj na serwisy "na żywo" relacjonując najważniejsze w dotychczasowej historii tego kraju, połączone wybory prezydenckie z referendum konstytucyjnym w sprawie integracji Mołdawii z Unią Europejską.

„Drodzy obywatele, idźcie i zagłosujcie. Głosowanie w referendum zadecyduje o naszym losie na wiele dziesięcioleci” – brzmiało przesłanie ubiegającej się dziś o nową kadencję prezydent Mai Sandu. „Nie inni, nie brudne pieniądze, nie kłamstwa, ale wola narodu. Głosowałam za Mołdawią, aby rozwijała się w pokoju i wolności, aby Mołdawia mogła zbudować przyszłość, na którą zasługuje. Wyjdź i zagłosuj. Głos każdego jest ważny, to nie tylko znak na papierze, to twoje słowo na swój los” – oświadczyła Maia Sandu.

Według opublikowanego oświadczenia Centralnej Komisji Wyborczej (CEC), do godz. 12:00, głosowało już 538 tysięcy Mołdawian, co przekłada się na 19,24% sumy uprawnionych do głosowania. Jednocześnie w diasporze głosowało ponad 46 tys. wyborców, gdzie najbardziej aktywni są wyborcy w wieku 36–45 lat. Tymczasem według stanu na godzinę 9:00 misja obserwacyjna Promo-LEX odnotowała 173 incydenty związane z przebiegiem wyborów prezydenckich i referendum konstytucyjnego w Mołdawii.

Według obserwatorów 86 lokali wyborczych otwarto z opóźnieniem lub wcześniej niż planowano. W 121 lokalach wyborczych nie odbyło się uroczyste otwarcie z hymnem i flagą państwową. Mimo to pracę komisji wyborczych w 98,7% przypadków oceniono jako „dobrą” lub „bardzo dobrą”, a w 99,5% przypadków udzielono informacji obserwatorom.

Z kolei MSZ Mołdawii wydało oświadczenie. "Kolejki w lokalach wyborczych w Rosji tworzono sztucznie, aby zagrozić procesowi wyborczemu”. Oświadczenie wydano w komentarzu do zdjęć ogromnych kolejek przed dwoma, jedynymi w Rosji, lokalami wyborczymi. W kontekście porannych wydarzeń MSZ wielokrotnie zwracało uwagę władz rosyjskich na niedopuszczalność nielegalnego dowożenia wyborców do lokali wyborczych. Obwody w Moskwie są wyposażone w maksymalnie 5000 kart do głosowania, na każdy lokal.

Osoby, które poprosiły o dostęp do lokali wyborczych jako rzekomo "akredytowani obserwatorzy", pojawiły się w kilku lokalach wyborczych w Rumunii i Rosji dzisiaj rano. Poinformowali szefów lokali wyborczych, że są przedstawicielami poszczególnych partii.  Wielu rozmówców z Centralnej Komisji Wyborczej i lokali wyborczych utworzonych w Jassach i Suczawie poinformowało, że „obserwatorzy” partii prorosyjskich stawili się w lokalach wyborczych w sposób zorganizowany i mówili wyłącznie po rosyjsku. Osobom tym odmówiono dostępu, ponieważ ich dokumenty nie zostały zarejestrowane w ustawowym terminie.

Aktualizacja godz. 20:15

Lokale wyborcze w Mołdawii zostały zamknięte o godzinie 21:00. Do tej godziny głosowało ponad 1 155 000 Mołdawian, co stanowi 51,40% ogółu wyborców. Jak podała CEC,  na emigracji głosowało ponad 222 tys. wyborców. Frekwencja jest wyższa od wyborów prezydenckich w 2020 roku, która wyniosła 48,54%.
Więcej informacji zamieścimy w naszym jutrzejszym omówieniu wyborów.

Aktualizacja godz. 18:40

Centralna Komisja Wyborcza (CEC) ogłosiła, że całkowita frekwencja wyborcza do godziny 19:00 wyniosła ponad 1 144 000 wyborców, co stanowi ponad 48,50 procent wszystkich wyborców. Jednocześnie ponad 180 000 wyborców oddało swoje głosy na emigracji. W stolicy karty do głosowania oddało ponad 50% wyborców. Mniej więcej podobne liczby odnotowano w Balti i Autonomii Gagauzji. CEC ogłosiła również, że do godziny 18:00 1 228 650 Mołdawian, czyli 42,44%, wzięło udział w referendum konstytucyjnym. Tym samym referendum w sprawie integracji europejskiej można uznać za ważne.

Aktualizacja godz. 16:10

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła, że całkowita frekwencja wyborcza na godzinę 17:00 wyniosła około 1 125 000 wyborców, co stanowi około 43% wszystkich wyborców.  Jednocześnie ponad 160 000 wyborców oddało swoje głosy w diasporze. Najbardziej aktywnym okręgiem wyborczym pozostaje Dondușeni, gdzie do tej pory do głosowania stawiło się ponad 13 000 wyborców. W Kiszyniowie zagłosowało ponad 43% wyborców.

Według danych opublikowanych przez Generalnego Inspektora Policji Mołdawii, do godziny 15:30 funkcjonariusze organów ścigania odnotowali 75 naruszeń związanych z wyborami prezydenckimi i referendum konstytucyjnym. Misja obserwacyjna Promo-LEX do godziny 14:00 odnotowała 575 naruszeń.

Oligarcha Waieczesław Płaton, poszukiwany w Mołdawii, głosował w Wielkiej Brytanii. Płaton zamieścił nawet zdjęcie karty do głosowania po oddaniu głosu, mimo że zgodnie z ustawodawstwem Mołdawii jest to zabronione i zagrożone karą grzywny. W Mołdawii Płaton jest oskarżony w kilku sprawach karnych. Według prokuratury w 2011 roku biznesmen utworzył i kierował organizacją przestępczą Pralnia, która działała na terenie Mołdawii, Ukrainy, Rosji i innych krajów. Organizacja prała pieniądze za pośrednictwem mołdawskiego banku, a także banków i instytucji finansowych w Rosji i na Litwie. Ponadto jest głównym oskarżonym w sprawie wypłaty pieniędzy z firm ubezpieczeniowych.

Aktualizacja godz. 14:05

Według ostatnich danych, frekwencja w referendum w sprawie integracji kraju z UE na godz. 12:00 wynosi 16.14% co oznacza, że głosowało ponad 442 tysiące obywateli Mołdawii, natomiast frekwencja w wyborach prezydenckich na godz. 14:15 (czasu w Kiszyniowie) wynosi 34.86% - głosowało ponad milion Mołdawian. W związku z tym wybory prezydenckie można uznać za ważne.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024