Zdjęcie: Pixabay
15-01-2025 11:39
Białoruś rozważa przekazanie kompetencji produkcyjnych Iranowi, szczególnie w zakresie rolniczego przemysłu maszynowego - poinformował Aleksandr Jefimow, minister przemysłu Białorusi, w czasie 17 posiedzenia wspólnej białorusko-irańskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, które odbyło się w Mińsku. Głównym celem współpracy jest znalezienie nowych punktów wzrostu, które pozwolą znacząco zwiększyć wymianę handlową między obu krajami.
Mimo "zewnętrznego nacisku" - jak są określane sankcje zachodnie - na Białoruś i Iran, oba państwa są gotowe rozwijać przyjazną współpracę, co potwierdzają ich udział w międzynarodowych organizacjach, takich jak BRICS, SOW i EUG. Strona białoruska jest zainteresowana nie tylko dostawami swoich towarów, ale także rozwojem produkcji na terytorium Iranu. Planuje się przekazanie kompetencji w zakresie produkcji sprzętu zaawansowanego technologicznie, w tym sprzętu rolniczego, maszyn górniczych i komponentów do produkcji high-tech. Ważnym kierunkiem współpracy jest także przejście na rozliczenia w walutach narodowych, co sprzyja zrównoważeniu stosunków gospodarczych.
Jak zauważył Jefimow, irańskie produkty technologiczne, takie jak sprzęt medyczny, produkty farmaceutyczne i wyposażenie technologiczne, są interesujące dla Białorusi. Z kolei białoruskie ministerstwo transportu i komunikacji wyraziło zainteresowanie organizowaniem bezpośrednich połączeń lotniczych między Mińskiem a Teheranem, które, jak się przewiduje, będą obsługiwane przez irańskie linie lotnicze. To ważny krok na rzecz wzmocnienia więzi gospodarczych i zwiększenia handlu, szczególnie w ramach umowy o wolnym handlu między Iranem a EUG. Jednym z kluczowych projektów logistycznych stał się korytarz tranzytowy „Północ-Południe”. Irańska strona poinformowała o postępach w budowie odcinków kolei Raszt-Astara oraz infrastruktury prowadzącej do portu Chabahar.
W trakcie posiedzenia ogłoszono również otwarcie irańskiego domu handlowego na Białorusi. Minister przemysłu, górnictwa i handlu Iranu, Sayed Mohammad Atabak, zaznaczył, że będzie to ważne miejsce do współpracy między firmami obu krajów. Dom handlowy pomoże organizować wydarzenia, wystawy i rozwijać kontakty biznesowe. Omawiano także możliwości dostaw ropy, produktów petrochemicznych, sprzętu oraz wspólnej budowy i naprawy fabryk i elektrowni cieplnych. Szczególną uwagę poświęcono współpracy w farmaceutyce, przemyśle wydobywczym i spożywczym. Efektem posiedzenia było podpisanie protokołu, który określa działania na rzecz dalszego rozwoju współpracy dwustronnej, podkreślając znaczenie integracji i wzajemnego wsparcia Białorusi i Iranu.