geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie [AKTUALIZACJE]

Andrzej Widera

08-07-2024 11:54


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył już do Warszawy i wkrótce spotka się z premierem Polski Donaldem Tuskiem. O wizycie dziennikarze dowiedzieli się w momencie, kiedy prezydent Ukrainy był już w Warszawie. Wspólna konferencja prasowa przewidziana jest na godz. 13:15.

Następnie odbędzie się spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Oczekuje się, że Zełenski podziękuje polskim przywódcom za wsparcie dla Ukrainy i zda relację z sytuacji na froncie. Politycy będą także koordynować stanowiska przed szczytem NATO w Waszyngtonie. Warto zauważyć, że spotkanie polityków następuje po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP, a jednocześnie tuż po dużym rosyjskim ataku rakietowym, w którym ucierpiała m.in. stolica Ukrainy.

W wiadomościach nie ma wzmianki o planowanym podpisaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską, ale według mediów ukraińskich jest wysoce prawdopodobne, że stanie się to dzisiaj.

Aktualizacja godz. 15:50

„Podczas przygotowywania dokumentu bardzo ważne było dla nas, aby nie pozostał on jedynie deklaracją dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie jest znaczące i będzie miało praktyczne konsekwencje. Słowa postrzegamy jako wzajemne zobowiązanie, a nie puste obietnice. W najbliższej przyszłości wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku realizować postanowienia dokumentu” – zapowiedział szef polskiego rządu. Zaznaczył, że przygotowując umowę strony podeszły realistycznie. "Ukraina o tym wie i docenia to" – dodał polityk.

Aktualizacja godz. 14:20

Podano pierwsze szczegoły podpisanego porozumienia polsko-ukraińskiego. Porozumienie o gwarancji bezpieczeństwa, po raz pierwszy wśród podpisanych już dokumentów dwustronnych, przewiduje możliwość przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku Polski.

Po raz pierwszy zostanie utworzony „Legion Ukraiński”, który będzie szkolił na terenie Polski kadrę Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Będą mogli do niego przystąpić obywatele Ukrainy przebywający czasowo w Polsce i innych krajach.

Umowa zawiera także zapisy dotyczące współpracy w przemyśle obronnym, w tym lokalizacji zakładów produkcyjnych polskich firm obronnych na Ukrainie oraz badania dodatkowych możliwości wspólnej produkcji obronnej. Polska będzie także poszerzać swoją pomoc dla Ukrainy, korzystając z centrum logistycznego POLLOGHUB i współpracując z LitPolUkbrrig w celu wsparcia Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Ponadto porozumienie ma na celu pogłębienie współpracy w sferze pozamilitarnej, w tym wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej. Poszczególne części porozumienia dotyczą odbudowy gospodarczej, rozbudowy infrastruktury granicznej oraz rozwoju potencjału tranzytowego.

Sfery współpracy politycznej Ukrainy i Polski obejmują kwestie integracji europejskiej, realizację ukraińskiej formuły pokojowej, politykę sankcji, odszkodowania za szkody wyrządzone Ukrainie oraz postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości. Polska wyraźnie potwierdza swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Aktualizacja godz. 13:45

Polska i Ukraina podpisały dzisiaj porozumienie o bezpieczeństwie, To 21 umowa o bezpieczeństwie, którą Ukraina zawiera ze swoimi partnerami.

Aktualizacja godz. 12:30

„Planowane są negocjacje w sprawie kontynuacji współpracy obronnej, wsparcia Ukrainy na drodze do integracji europejskiej oraz oczekiwań wobec szczytu NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie. Będą także omawiane udział Polski w odbudowie Ukrainy, rozwój handlu i współpracy humanitarnej. Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską, a także będą rozmawiać z przedstawicielami środków masowego przekazu” – oznajmiła Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024