geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jakub Szymczuk KPRP

Polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie [AKTUALIZACJE]

Andrzej Widera

08-07-2024 11:54


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył już do Warszawy i wkrótce spotka się z premierem Polski Donaldem Tuskiem. O wizycie dziennikarze dowiedzieli się w momencie, kiedy prezydent Ukrainy był już w Warszawie. Wspólna konferencja prasowa przewidziana jest na godz. 13:15.

Następnie odbędzie się spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Oczekuje się, że Zełenski podziękuje polskim przywódcom za wsparcie dla Ukrainy i zda relację z sytuacji na froncie. Politycy będą także koordynować stanowiska przed szczytem NATO w Waszyngtonie. Warto zauważyć, że spotkanie polityków następuje po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego RP, a jednocześnie tuż po dużym rosyjskim ataku rakietowym, w którym ucierpiała m.in. stolica Ukrainy.

W wiadomościach nie ma wzmianki o planowanym podpisaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między Ukrainą a Polską, ale według mediów ukraińskich jest wysoce prawdopodobne, że stanie się to dzisiaj.

Aktualizacja godz. 15:50

„Podczas przygotowywania dokumentu bardzo ważne było dla nas, aby nie pozostał on jedynie deklaracją dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie jest znaczące i będzie miało praktyczne konsekwencje. Słowa postrzegamy jako wzajemne zobowiązanie, a nie puste obietnice. W najbliższej przyszłości wspólnie z innymi sojusznikami będziemy krok po kroku realizować postanowienia dokumentu” – zapowiedział szef polskiego rządu. Zaznaczył, że przygotowując umowę strony podeszły realistycznie. "Ukraina o tym wie i docenia to" – dodał polityk.

Aktualizacja godz. 14:20

Podano pierwsze szczegoły podpisanego porozumienia polsko-ukraińskiego. Porozumienie o gwarancji bezpieczeństwa, po raz pierwszy wśród podpisanych już dokumentów dwustronnych, przewiduje możliwość przechwytywania w przestrzeni powietrznej Ukrainy rakiet i dronów wystrzelonych w kierunku Polski.

Po raz pierwszy zostanie utworzony „Legion Ukraiński”, który będzie szkolił na terenie Polski kadrę Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Będą mogli do niego przystąpić obywatele Ukrainy przebywający czasowo w Polsce i innych krajach.

Umowa zawiera także zapisy dotyczące współpracy w przemyśle obronnym, w tym lokalizacji zakładów produkcyjnych polskich firm obronnych na Ukrainie oraz badania dodatkowych możliwości wspólnej produkcji obronnej. Polska będzie także poszerzać swoją pomoc dla Ukrainy, korzystając z centrum logistycznego POLLOGHUB i współpracując z LitPolUkbrrig w celu wsparcia Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Ponadto porozumienie ma na celu pogłębienie współpracy w sferze pozamilitarnej, w tym wywiadu, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa morskiego i informacyjnego oraz ochrony infrastruktury krytycznej. Poszczególne części porozumienia dotyczą odbudowy gospodarczej, rozbudowy infrastruktury granicznej oraz rozwoju potencjału tranzytowego.

Sfery współpracy politycznej Ukrainy i Polski obejmują kwestie integracji europejskiej, realizację ukraińskiej formuły pokojowej, politykę sankcji, odszkodowania za szkody wyrządzone Ukrainie oraz postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości. Polska wyraźnie potwierdza swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Aktualizacja godz. 13:45

Polska i Ukraina podpisały dzisiaj porozumienie o bezpieczeństwie, To 21 umowa o bezpieczeństwie, którą Ukraina zawiera ze swoimi partnerami.

Aktualizacja godz. 12:30

„Planowane są negocjacje w sprawie kontynuacji współpracy obronnej, wsparcia Ukrainy na drodze do integracji europejskiej oraz oczekiwań wobec szczytu NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie. Będą także omawiane udział Polski w odbudowie Ukrainy, rozwój handlu i współpracy humanitarnej. Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk podpiszą umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską, a także będą rozmawiać z przedstawicielami środków masowego przekazu” – oznajmiła Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024