geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

W Mołdawii o zmianie konstytucji i NATO

Dodał: Andrzej Widera

08-04-2024 14:49


W mołdawskim parlamencie trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia do konstytucji zapisu mówiącego, że integracja z UE jest celem strategicznym tego kraju. W trakcie konsultacji parlamentarna komisja prawna została poproszona o rozpatrzenie pierwszego „projektu” ustawy o zmianie Konstytucji.

W konsultacjach wzięli udział członkowie Centralnej Komisji Wyborczej, a także przedstawiciele świata nauki i społeczeństwa obywatelskiego. W projekcie zaproponowano także zmianę konstytucji, zgodnie z którą parlament zatwierdza przystąpienie Mołdawii do Traktatów ustanawiających UE oraz ustaw rewidujących traktaty założycielskie UE.

Po przystąpieniu do tych traktatów postanowienia Traktatów ustanawiających UE i innych wiążących rozporządzeń UE będą miały pierwszeństwo przed nieodpowiadającymi im postanowieniami prawa krajowego. Jeżeli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, wejdzie w życie po opublikowaniu w Monitorze Urzędowym orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uznania wyników referendum ws integracji z UE.

Tymczasem ambasador Mołdawii w Belgii, Luksemburgu i NATO Viorel Cibotaru w trakcie wywiadu powiedział, że w celu wzmocnienia procesu integracji europejskiej, Mołdawia powinna zsynchronizować wszystkie procesy w relacjach z NATO. Szczególne znaczenie dla rozwiązania problemów obronnych kraju mają konsultacje polityczne najwyższego kierownictwa kraju z NATO.

„W międzyczasie Mołdawia rozwija swoje tradycyjne instrumenty współpracy z NATO, a w 2025 roku wejdziemy w nową formę współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim, opartą na indywidualnym, skonsolidowanym programie partnerstwa, który faktycznie zjednoczy wszystkie istniejące programy i zwiększy ich efektywność i skuteczność. (...)  Jednakże proces konsultacji politycznych z NATO również pozostaje szczególnie ważny. W ostatnim czasie przywódcy Mołdawii różnych szczebli, ministrowie, przedstawiciele instytucji rządowych kraju utrzymywali stały kontakt oraz wymieniali doświadczenia i informacje. W ten sposób rozwiązujemy problem obronności kraju” – powiedział Cibotaru.

Od 2025 r. Mołdawia przejdzie na nowy indywidualny program partnerstwa dostosowany do potrzeb NATO (ITPP). Wynika to z reformy partnerstw NATO z krajami trzecimi. Celem reformy jest „poprawa spójności i efektywności partnerstw NATO, zapewnienie większej przejrzystości celów i planowanych działań współpracy dwustronnej oraz wyeliminowanie powielania pomiędzy różnymi programami i instrumentami współpracy”.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024