Zdjęcie: Pixabay
11-04-2024 08:09
Litwa zamierza zobowiązać się do zapewnienia 0,25% rocznego produktu krajowego brutto (PKB) w ramach pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Przewiduje to projekt litewsko-ukraińskiej deklaracji o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, którego zapisy zostały zatwierdzone przez rząd. Projekt litewsko-ukraińskiej umowy określa warunki wsparcia Litwy w celu wzmocnienia zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w ciągu następnej dekady.
Elementy umowy obejmują zapewnienie przez Litwę pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej dla Ukrainy w celu ochrony i przywrócenia jej integralności terytorialnej, pogłębienie wzajemnie korzystnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, wzmocnienie stabilności i odporności gospodarczej i energetycznej Ukrainy oraz wspieranie szybkiego postępu Ukrainy w kierunku członkostwa w UE i NATO. Jednocześnie umowa przewiduje wsparcie Litwy dla Ukrainy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, walki z korupcją, a także w dążeniu do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię agresji i rekompensaty za spowodowane przez nią szkody materialne.
Warto zauważyć, że wczoraj z wizytą w Kijowie przebywał minister obrony narodowej Litwy Laurynas Kasčiūnas, który spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według ministra, spotkanie dotyczyło wsparcia dla Ukrainy. Rozmawialiśmy o naszym wsparciu dla Ukrainy. (...) Powiedziałem, że moim planem jest podwojenie naszego wsparcia dla Ukrainy w tym roku z planowanych 66 mln euro", powiedział Kasčiūnas.
Z kolei na spotkaniu z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem, ministrowie omówili najpilniejsze obecnie kwestie dla Ukrainy: niedobór amunicji i broni, pomoc wojskową i finansową oraz planowane podpisanie, omówionej powyżej, umowy o bezpieczeństwie Ukraina-Litwa. "Cieszę się, że Ukraina podpisała dziś list intencyjny w sprawie utworzenia koalicji na rzecz rozminowywania, której przewodzić będzie Litwa wraz z Islandią. Przewiduje on również utworzenie dwustronnej Rady Przemysłu Obronnego - platformy współpracy w zakresie wymiany wojskowego know-how technologicznego" - powiedział Kasčiūnas po spotkaniu z Umerowem. Ministrowie omówili również wysiłki Litwy na rzecz promowania produkcji dronów i broni do walki z dronami.