Zdjęcie: Flickr
27-09-2021 15:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy postanowiło odroczyć posiedzenia Wspólnej Ukraińsko-Węgierskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej w związku z podpisaniem przez Węgry nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim koncernem Gazprom na dostawy gazu z pominięciem Ukrainy.
„Jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani decyzją Węgier o podpisaniu 27 września 2021 r. w Budapeszcie nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim koncernem Gazprom na dostawy gazu z pominięciem Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa, że jest to decyzja czysto polityczna, nieuzasadniona ekonomicznie na korzyść Kremla i szkodliwa dla interesów narodowych Ukrainy i stosunków ukraińsko-węgierskich, która jest niezgodna z zasadami Traktatu z 6 grudnia 1991 roku o dobrym sąsiedztwie i współpracy pomiędzy Ukrainą i Węgrami.
Węgrom jeszcze bardziej opłaca się odbierać gaz tranzytem przez rozbudowany ukraiński system przesyłu gazu, który pozwala na możliwie najkrótsze, nieprzerwane dostawy gazu do krajów europejskich, poinformował ukraiński MSZ.
„Ze smutkiem odnotowujemy, że decyzja ta szkodzi pozytywnym skutkom i trendom w dwustronnych stosunkach ukraińsko-węgierskich, do osiągnięcia których wiele wysiłków i energii włożyli osobiście ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier Dmytro Kuleba i Péter Szijjártó” czytamy w oświadczeniu.
MSZ Ukrainy poinformowało, że w dniach 29-30 września w Budapeszcie miało się odbyć piąte posiedzenie Wspólnej Ukraińsko-Węgierskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej ze współprzewodnictwem ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Strona ukraińska starannie się do tego przygotowała, słusznie licząc, że to wydarzenie będzie kolejnym pozytywnym krokiem w stosunkach dwustronnych.
„Dzisiaj ukraińskie MSZ postanowiło odroczyć posiedzenia Komisji, gdyż węgiersko-rosyjska umowa gazowa będzie miała istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Europy, tworząc nowe okoliczności, które wymagają kompleksowej analizy ryzyk i zagrożeń jej negatywnycj konsekwencji” - napisano w komunikacie.
Strona ukraińska wystąpi również do Komisji Europejskiej o ocenę zgodności nowej węgiersko-rosyjskiej umowy gazowej z europejskim prawodawstwem energetycznym.