geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraińcy pozytywnie o zawieszeniu broni, ale są przeciwni ustępstwom

Dodał: Andrzej Widera

25-03-2025 12:21


Badanie przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) między 12 a 22 marca ujawnia, że propozycja 30-dniowego rozejmu, zaprezentowana w badaniu, została przez większość Ukraińców oceniona w sposób pozytywny. Zdecydowana większość respondentów – aż 77% – uznała tę inicjatywę za szansę na uzyskanie korzyści dla Ukrainy. Najczęściej wskazywano na fakt, że rozejm może posłużyć jako sposób pokazania światu, że Rosja nie dąży do pokoju lub łamie zawarte umowy. 47% badanych wskazało właśnie na ten powód jako najważniejszy.

Dodatkowo, 12% respondentów widzi w tej propozycji możliwość odblokowania pomocy wojskowej. 18% badanych uważa, że rozejm może stanowić pierwszy krok do zakończenia wojny na warunkach korzystnych dla Ukrainy. Jak podkreśla KMIS, ukraińskie społeczeństwo pozostaje jednak bardzo krytyczne wobec jakichkolwiek ustępstw, które mogłyby prowadzić do osłabienia suwerenności..

Pomimo pozytywnego odbioru samej idei rozejmu, tylko 17% badanych wybrało jeden z trzech wariantów, które były uznawane za negatywne. Część respondentów, bo aż 8%, uznała, że taki krok osłabiłby Ukrainę, a 7% widzi w nim znak desperacji ze strony rządu w obliczu trudnej sytuacji na froncie. Zaledwie 2% uważa propozycję za krok w stronę kapitulacji kraju.

Dodatkowo, badanie uwzględniło odpowiedzi na pytanie o reakcję Ukraińców na żądania, które Putin przedstawił po rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wśród tych żądań były m.in. żądanie zaprzestania mobilizacji w Ukrainie, zakończenia dostaw broni z Zachodu oraz wstrzymania wsparcia wywiadowczego. Zgodnie z wynikami badania, 79% Ukraińców uznało te warunki za absolutnie nieakceptowalne. Tylko 16% respondentów wyraziło zgodę na ich przyjęcie, choć jak zauważa KMIS, dla 14% z tej grupy była to opcja trudna.

Zgodnie z opinią socjologów z KMIS, reakcje na te żądania są dość jednoznaczne. „Absolutna większość w każdym z regionów Ukrainy odrzuca żądania Putina. Na Zachodniej Ukrainie, w Centrum i na Południu, ten odsetek wynosi 80-81%, podczas gdy na wschodnich terenach Ukrainy to 64%” – mówi przedstawiciel KMIS. Podkreślono, że społeczeństwo nie popiera ustępstw wobec Rosji, chyba że pojawią się silne gwarancje bezpieczeństwa.

KMIS zwraca uwagę na znaczną rolę, jaką mogą odegrać gwarancje bezpieczeństwa w kształtowaniu nastrojów społecznych. Jak wskazują wyniki badania, aż 62% Ukraińców nie poparłoby zawarcia rozejmu, jeśli nie byłby on powiązany z żadnymi zabezpieczeniami, które zapewniłyby ich bezpieczeństwo. Jednak jeśli takie gwarancje byłyby zapewnione, więcej niż połowa Ukraińców (choć z pewnymi oporami) mogłaby wyrazić zgodę na zawarcie rozejmu. „Różnica między różnymi wariantami gwarancji bezpieczeństwa – jak pokazuje nasze badanie – nie jest znacząca. Każdy z tych wariantów, chociaż może budzić różne reakcje, spotkałby się z pewnym poparciem społeczeństwa” – zauważają socjologowie.

Przykładowo, rozlokowanie zachodnich sił pokojowych w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa poparło 60% respondentów, przy czym 34% było zdecydowanie przeciw. Gdyby bezpieczeństwo miało być zagwarantowane przez członkostwo w NATO, 58% badanych zgodziłoby się na rozejm, a 32% stanowczo by się temu sprzeciwiło. Z kolei w przypadku zwiększenia wsparcia dla wojska, w tym dostarczania nowoczesnego uzbrojenia i wzmocnienia obrony powietrznej, 56% Ukraińców byłoby za zawarciem rozejmu, a 35% przeciw.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024