Zdjęcie: Andrew Brown Flickr.com
16-12-2024 09:10
Według mediów ukraińskich nowa ukraińska rakieta manewrująca "Piekło" weszła do produkcji seryjnej. W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma odpowiedzialna za jej opracowanie wyprodukowała około 100 egzemplarzy i obecnie intensywnie zwiększa swoje moce produkcyjne. Program rozwoju trwał rok, był finansowany przez samego producenta i kosztował go kilka milionów dolarów.
Po zakończeniu fazy projektowania i testów, rakieta "Piekło" natychmiast trafiła do masowej produkcji. Kontrakty na jej dostawy podpisują te same jednostki, które operują dronami dalekiego zasięgu. Cena pojedynczej rakiety seryjnej nie została ujawniona, ale według informacji producenta będzie ona niższa niż koszt ukraińskiego drona kamikadze "Luty".
Rakieta składa się w 70% z komponentów produkowanych na Ukrainie przez przedsiębiorstwa państwowe i prywatne. Mimo to, proces produkcji napotyka na liczne wyzwania, które są łagodzone dzięki zastosowaniu wymiennych elementów. Na przykład konstrukcja rakiety umożliwia stosowanie różnych silników, w zależności od ich dostępności na rynku.
W sumie w 2024 roku zaprezentowano trzy ukraińskie rakiety manewrujące – „Palenica”, „Piekło” i „Ruta”. Pierwsze dwie są seryjne, trzecia jest w fazie testów. „Palenica” i „Ruta” różnią się od „Piekła” większym ładunkiem wybuchowym.
Liczba rakiet wyprodukowanych w 2025 roku będzie zależała nie tylko od mocy produkcyjnych fabryk, ale także od finansowania. Ponieważ jednak zadanie wyprodukowania 3000 rakiet zostało publicznie postawione przez prezydenta Zełenskiego, uczestnicy programu rakietowego z pewnością nie pozostaną bez kontraktów. . Trwają także prace nad rakietą balistyczną (prawdopodobnie „Sapsan”), która w tym roku przeszła pomyślnie testy.