geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraina ostrzega w sprawie zniesienia handlu bezcłowego z UE

Dodał: Andrzej Widera

24-03-2025 11:28


Ukraina ostrzega, że zniesienie bezcłowego handlu z UE może mieć „naprawdę katastrofalne” skutki, zwłaszcza w obliczu niepewności co do wsparcia militarnego ze strony USA. Obecne porozumienia handlowe z UE, które pozwalają na swobodny eksport ukraińskich towarów na rynek europejski, wygasają 5 czerwca. Minister finansów Serhij Marczenko podkreślił, że nieprzedłużenie ich byłoby „bardzo złym sygnałem”. Według niego UE jest kluczowym partnerem handlowym i powrót do warunków sprzed wojny poważnie zaszkodziłby Ukrainie.

Od 2022 r. świadczenia te pomagają wspierać gospodarkę Ukrainy, jednak szereg krajów, w tym Polska, Węgry i Francja, sprzeciwia się ich kontynuacji. Obawiają się, że ukraiński import wywiera presję na ceny i szkodzi lokalnym rolnikom. Polska, Węgry, Słowacja i Bułgaria już wcześniej wprowadziły ograniczenia na import zbóż z Ukrainy.

Tymczasem negocjacje dotyczące długoterminowej liberalizacji handlu utknęły w martwym punkcie, a czasu na zawarcie nowego porozumienia jest coraz mniej. Bruksela przyznaje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się tymczasowe przedłużenie obowiązujących przepisów.

Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że jakiekolwiek opóźnienie w podjęciu decyzji będzie ciosem dla gospodarki, która już teraz zmaga się z niepewnością co do przyszłego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. „Bez wsparcia Stanów Zjednoczonych znaleźlibyśmy się w bardzo dramatycznej sytuacji” – podkreślił Marczenko.

Tymczasem Komisja Europejska rozważa znaczące ograniczenie importu ukraińskiego cukru w odpowiedzi na skargi rolników z UE na spadające ceny. Zamiar ograniczenia importu ogłosił komisarz UE ds. rolnictwa Christoph Hansen na spotkaniu z francuskimi rolnikami. Według danych UE, po zniesieniu ceł w 2022 r. dostawy cukru na Ukrainę wzrosły z 20 tys. ton przed wojną do ponad 500 tys. ton w roku obrotowym 2023/24. Doprowadziło to do spadku cen o ponad 30% w ciągu ostatniego roku. Już wcześniej Bruksela wprowadziła ograniczenia na ukraiński cukier – w lipcu 2023 r. limit wynosił 262 650 ton, a w styczniu otwarto drugą część wynoszącą 109 440 ton. Komisja Europejska odmówiła komentarza, ale przyjęła do wiadomości obawy rolników. Ukraina również nie zajęła oficjalnego stanowiska.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024