Wiadomości

Ukraina o relacjach z białoruską opozycją

Zdjęcie: Karina Kaszuba unsplash.com

Ukraina o relacjach z białoruską opozycją

Dodał: Andrzej Widera

05-05-2026 13:38

Podczas VIII szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Erywaniu doszło do kluczowego spotkania szefa ukraińskiej dyplomacji Andrija Sybihy z liderką białoruskich sił demokratycznych Swiatłaną Cichanouską. Głównym tematem rozmów było rosnące zagrożenie ze strony Rosji, która systematycznie wykorzystuje terytorium Białorusi do prowadzenia działań wojennych. Minister Sybiha ostrzegł, że Moskwa przekształca ten kraj w platformę agresji wymierzonej nie tylko w Ukrainę, ale w całą Europę, co drastycznie zmienia sytuację bezpieczeństwa w regionie.

Ukraiński minister podkreślił, że naród białoruski nie powinien stawać się zakładnikiem polityki prowadzonej przez Łukaszenkę. Według Kijowa to właśnie obecny reżim w Mińsku ponosi całkowitą odpowiedzialność za wspieranie rosyjskich działań zbrojnych. „Wspólnie z demokratycznymi siłami Białorusi będziemy kontynuować współpracę na rzecz stabilności i przyszłości, w której kraj ten będzie kojarzony z pokojem, a nie z wojną” – zadeklarował Sybiha w mediach społecznościowych, wyrażając ufność, że wolna Białoruś odzyska należne jej miejsce w rodzinie państw europejskich.

Przypomnijmy, że prezydent Zełenski ogłosił zamiar powołania specjalnego pełnomocnika do spraw Białorusi, co ma usprawnić komunikację ze środowiskami opozycyjnymi i pomóc w monitorowaniu zagrożeń płynących zza północnej granicy. Zacieśnienie współpracy z białoruską opozycją ma być gwarantem wypracowania mechanizmów, które w przyszłości uniemożliwią wykorzystywanie białoruskiej ziemi do celów agresywnych.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.