Zdjęcie: Pixabay
03-09-2024 08:44
Proces derusyfikacji ukraińskiej przestrzeni publicznej nie dotyczy tylko nazw miejscowości czy ulic, lub usuwanie sowieckich pomników. Aby przywrócić sprawiedliwość historyczną, promować derusyfikację i ożywić tradycje narodowe w ukraińskim obiegu pieniężnym, Narodowy Bank Ukrainy inicjuje zmianę nazwy monet z „kopiejka” na „szag”.
„Po przestudiowaniu historii ukraińskiego obiegu pieniężnego doszliśmy do niezaprzeczalnego wniosku, że nazwa „kopiejka” dla monety obiegowej jest w rzeczywistości symbolem moskiewskiej okupacji. Dziś naród ukraiński odzyskuje wszystko, co zostało mu niesprawiedliwie skradzione i okaleczone przez narrację Kremla. Nadszedł czas, aby przywrócić sprawiedliwość systemowi monetarnemu, oczyścić suwerenność monetarną z najmniejszego pokrewieństwa z czymkolwiek moskiewskim. Mamy własne, specyficznie ukraińskie słowo na określenie drobnych monet - słowo „szag”” - powiedział Andrij Pyszny, prezes Narodowego Banku Ukrainy.
„Nazwa "szag" dla małej monety jest znana w języku ukraińskim od XVI wieku. Przywrócenie tej nazwy do współczesnej ukraińskiej monety obiegowej nie tylko ożywiłoby narodowe tradycje w nazwie pieniędzy, ale także na zawsze zerwałoby związek między praktyką nazywania ukraińskich monet a kolonialną rosyjską kulturą językową” - powiedział Oleksandr Skopnenko, zastępca dyrektora ds. badań w Instytucie Językoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W dniu 1 marca 1918 r. Rada Centralna przyjęła ustawę o hrywnie jako walucie Ukraińskiej Republiki Ludowej, która przewidywała emisję państwowych banknotów kredytowych o nominałach 2, 5, 10, 20, 100, 500 i 1000 hrywien, a także monet o nominałach 1, 2, 5, 20 i 50 szagów. Monety nie zostały jednak wprowadzone ze względu na trudności ekonomiczne i techniczne.
Po uzgodnieniu z zainteresowanymi organami państwowymi Narodowy Bank przekaże opracowane projekty ustaw Radzie Najwyższej Ukrainy do rozpatrzenia i zatwierdzenia.