geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jerome Starkey Flickr.com

Szacunkowa liczba ukraińskich uchodźców i ich wpływ na gospodarki

Dodał: Andrzej Widera

14-04-2025 13:45


Jak podają media, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę liczba obywateli tego kraju uciekających za granicę osiągnęła bezprecedensowy poziom. Według danych Eurostatu z 28 lutego 2025 roku aż 98,5% osób objętych tymczasową ochroną w Unii Europejskiej to Ukraińcy. Jednocześnie nie sposób precyzyjnie określić rzeczywistej liczby uchodźców, gdyż – jak zauważa Anton Hruszecki z Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii – „istnieje ryzyko podwójnego liczenia tych samych osób w różnych krajach”. Szacuje się, że poza granicami przebywa obecnie od 5 do 7 milionów Ukraińców, a władze krajów przyjmujących nie zawsze są skłonne do dokładnego rejestrowania uchodźców – większa liczba zarejestrowanych to bowiem większe fundusze pomocowe.

Najwięcej Ukraińców wyjechało w 2022 roku, choć exodus trwał również w kolejnych latach. Początkowo dominowały kobiety i dzieci, z czasem jednak wzrosła liczba dorosłych mężczyzn – zarówno tych wyjeżdżających legalnie, jak i nielegalnie. Obecnie niemal połowa uchodźców to kobiety, jedna trzecia to dzieci, a około 23,5% stanowią mężczyźni. Jak podkreśla Hruszecki, wielu z tych, którzy wyemigrowali, już się zadomowiło i „trudno oczekiwać, że wrócą na Ukrainę”.

Najwięcej Ukraińców pracuje w Polsce i Niemczech. Lidia Tkaczenko z Instytutu Demografii i Badań Społecznych zaznacza, że to właśnie w tych dwóch krajach przebywa największa liczba uchodźców objętych ochroną tymczasową. Polska, dzięki mniejszym wymaganiom językowym i bardziej przystępnemu rynkowi pracy, przyciąga szczególnie wielu migrantów. „Polski rynek pracy już przywykł do ukraińskich pracowników” – zauważa demograf. Z kolei w Niemczech, mimo większych barier językowych, trwają rozważania nad umożliwieniem pracy w zawodzie bez znajomości języka, choć bez konkretnej implementacji.

Pod względem zatrudnienia, mężczyźni z Ukrainy znajdują zatrudnienie głównie w sektorze fizycznym, który nie wymaga znajomości języka, kobiety zaś podejmują najczęściej pracę niewykwalifikowaną. Choć wielu uchodźców planowało początkowo powrót, dane z 2025 roku pokazują, że tylko 43% z nich wciąż ma takie zamiary – dla porównania dwa lata wcześniej deklarowało to aż 74%.

Według ekspertów, wpływ ukraińskiej migracji na gospodarki krajów UE jest wyraźny. W Polsce i Czechach stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu 2,6%. W Niemczech utrzymuje się na poziomie 3%, podczas gdy w krajach takich jak Hiszpania, Szwecja czy Grecja wskaźniki bezrobocia pozostają znacznie wyższe. To dowód na to, że ukraińscy uchodźcy nie tylko szukają bezpieczeństwa, ale też aktywnie uczestniczą w życiu gospodarczym państw, które ich przyjęły.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024