geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Strategia gospodarcza Mołdawii do 2030 roku

Dodał: Andrzej Widera

05-06-2024 08:42


Rząd Mołdawii w tym tygodniu ma rozważyć założenia nowej Strategii Rozwoju Gospodarczego Mołdawii do 2030 roku. Do tego roku, gospodarka Mołdawii powinna stać się konkurencyjna, odporna na kryzysy i niezawodna. Aby to osiągnąć, władze proponują rozwój turystyki, przyciąganie migrantów i całkowitą cyfryzację usług rządowych.

Zgodnie z projektem, strategia realizuje kilka celów, w tym przygotowanie Mołdawii do przystąpienia do UE z konkurencyjną, odporną na kryzys, solidną gospodarką, a także rozwój innowacyjnego przemysłu i wzmocnienie sektora usług jako „motoru rozwoju gospodarczego i rozwoju zasobów ludzkich”. W dokumencie wymieniono również sektory usług i przemysłu, które zdaniem władz mają duży potencjał wzrostu w Mołdawii, m.in.: IT, turystyka, outsourcing procesów biznesowych, usługi logistyczne i transportowe, oraz medyczne i edukacyjne.

W przemyśle, rząd Mołdawii chce postawić na rozwój elektroniki, faramceutyki, przetwórstwa spożywczego i gospodarki odpadami. W celu rozwoju gospodarki, władze proponują podjęcie działań na rzecz dalszej cyfryzacji sektora prywatnego i publicznego, w szczególności zwiększenie liczby usług rządowych dostępnych w Internecie, promowanie handlu cyfrowego itp. Władze planują także zmianę przepisów w celu zwiększenia modeli finansowania dla  przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o wskaźniki makroekonomiczne, zgodnie ze strategią, w latach 2026-2030 średni wzrost PKB powinien wynieść 8% (w latach 2017-2022 było to 2%), udział bezpośrednich inwestycji zagranicznych w PKB powinien wzrosnąć z 34,1% (średnia w 2017 r. - 2022) do 55%, udział miejsc pracy w szarej strefie powinien spaść z 21,7% do 18%.

Jednak mołdawscy eksperci są sceptyczni co do realizacji tego projektu. Dla stabilnego rozwoju gospodarki, partnerzy zewnętrzni powinni przeznaczać rocznie około 12-15 mld lei (3%-4% PKB) dla Mołdawii w formie dotacji i tyle samo w formie pożyczek. „Aby gospodarka mogła się rozwijać, wzrost gospodarczy nie powinien być niższy niż 7%, ale władze pokazują, że mogą potknąć się na równej drodze. Na przykład nie mamy wizji, co dalej zrobić z wolnymi strefami ekonomicznymi (FEZ), które były siłą napędową gospodarki” - powiedział ekspert ekonomiczny Veaceslav Ioniță.

Z kolei ekspert ekonomiczny Victor Ciobanu uważa, że wskaźniki określone w strategii są „zbyt optymistyczne, aby mogły być prawdziwe”. „Począwszy od wzrostu PKB o 8%, podczas gdy obecnie Ministerstwo Gospodarki prognozuje 2,5%, ale w rzeczywistości okazuje się, że jest to 0,7%. Powstaje pytanie, jak przeskoczyć z 0,7% do 8% rocznie. Co powinno się wydarzyć? Czy do kraju powinny wejść dwie lub trzy firmy podobne do Google? Poza tym turystyka w Europie po pandemii wyraźnie spadła” - powiedział ekspert. "Praktyka pokazuje, że po przyjęciu takich strategii zwykle nikt nawet nie pamięta, że takie dokumenty w ogóle istnieją” - podsumował Ciobanu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024