geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Stan ukraińskich spółek państwowych na koniec roku

Andrzej Widera

02-01-2023 10:41


Zespół ukraińskich analityków przygotował dla Parlamentu Europejskiego podsumowanie działalności najważniejszych ukraińskich przedsiębiorstw państwowych w 2022 roku. Zestawienie zawiera między innymi, przegląd kluczowych wydarzeń, które miały miejsce w przedsiębiorstwach państwowych z branży energetycznej, infrastruktury, rolnictwa, a także banków państwowych.

W gazownictwie, rząd Ukrainy wyznaczył kolejny obowiązek dla państwowego operatora gazowego, Naftohazu: dostarczanie gazu producentom energii elektrycznej po cenie znacznie niższej niż cena rynkowa. W zależności od warunków dostawy będzie to od 11 000 hrywien do 16 500 hrywien za 1000 m3. Tymczasem według Ukraińskiej Giełdy Energii średnia ważona cena gazu za styczeń 2023 r. wynosi 33 581 UAH. W raporcie rocznym za 2021 rok Naftohaz oszacował, że dotacje pośrednie dla konsumentów w 2022 roku wzrosną do 842 mld hrywien, czyli do imponującego poziomu 19% nominalnego PKB Ukrainy.

Naftohaz nadal jest niewypłacalny, przy czym powołany 3 listopada 2022 roku nowy prezes zarządu Naftohazu Ołeksij Czernyszow spodziewa się, że na początku 2023 roku spółka osiągnie niezbędne porozumienia restrukturyzacyjne z właścicielami euroobligacji zapadających w 2022 i 2026 roku.

Natomiast aby wesprzeć państowego operatora energetycznego Ukrenergo, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Holandia przekażą firmie pakiet finansowania w wysokości 370 mln euro. Pozwoli to Ukrenergo na szybkie przeprowadzenie awaryjnych prac naprawczych i utrzymanie stabilnej pracy systemu energetycznego Ukrainy wraz z nadejściem zimy. Oddzielnie część pożyczki na naprawy awaryjne jest uzupełniana dotacją w wysokości do 70 mln euro udzieloną przez Holandię. Ponadto, według premiera Denysa Szmyhala , "Ukrenergo" otrzyma pożyczkę z niemieckiego banku rozwoju KfW w wysokości 32,5 mln euro na naprawę podstacji uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały.

Naromiast państwowy monopolista kolejowy Ukrzaliznycia, także został wsparty przez liczne dotacje zagraniczne, których udzielili EBOR, Bank Światowy oraz poszczególne państwa.  Taka pomoc finansowa jest kluczowa dla Ukrzaliznyci, ponieważ co najmniej 57 stacji kolejowych i do 200 km linii kolejowych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ostrzału. Transport kolejowy, kluczowe źródło przychodów firmy, spadł o 65,3% po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. "Ukrzaliznycia" pomyślnie zakończyła restrukturyzację płatności za dwie emisje euroobligacji na łączną kwotę 895 mln dolarów. Spłata odsetek i kapitału od obligacji „Ukrzaliznyci” została przesunięta o dwa lata.

Generalnie część ukraińskich spółek państwowych, w tym także przejęta przez państwo spółka zbrojeniowa "Motor-Sicz", nadal jest niewypłacalna, jednak następują różne próby restrukturyzacji długów oraz układów z akcjonariuszami. Jeżeli chodzi o pozostałą część zakładów państwowych to wciąż trwa proces prywatyzacji,

Od 19 sierpnia, kiedy wznowiono tzw. małą prywatyzację, zorganizowano już 220 aukcji prywatyzacyjnych. W efekcie do budżetu państwa i samorządów powinno trafić 1,5 mld hrywien. Do najdroższych obiektów sprzedanych w czasie wojny należą Lwowska Fabryka Biżuterii (185 mln hrywien) oraz trzy gorzelnie - Marylivskyi (150 mln hrywien), Vuzlivskyi (130 mln hrywien) i Załozetskyi (120 mln hrywien). W pierwszej połowie 2022 r. na aukcjach elektronicznych sprzedano 29 obiektów małej prywatyzacji za łączną kwotę 767 mln hrywien.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021