geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: MON Łotwy

Stan procesu fortyfikowania wschodniej granicy Łotwy

Dodał: Andrzej Widera

31-07-2024 10:09


W nawiązaniu do ostatniej wypowiedzi litewskiego ministra obrony w sprawie rozpoczęcia procesu fortyfikowania granicy, także w mediach łotewskich przedstawiono stan prac na granicy z Rosją i Białorusią, które trwają już od wiosny tego roku.  Łotewski portal obronny sargs.lv opublikował reportaż z Łatgalii, gdzie  od początku roku Narodowe Siły Zbrojne (NBS) rozmieściły prawie 20 tymczasowych magazynów materiałów sapersko-inżynieryjnych.

W magazynach tych pojawiły się  tzw. „zęby smoka”, które mają za zadanie zatrzymać pojazdy opancerzone w terenie oraz betonowe bariery, które służą do tworzenia wojskowych punktów kontrolnych. Przybliżona waga jednego „zęba smoka” wynosi 1,5 tony. Jedna z krawędzi konstrukcji ma specjalnie zaprojektowane metalowe ucho do łączenia ich za pomocą lin. Te konstrukcje betonowe są nieporównywalnie tańsze od min przeciwpancernych, a przy tym bezpieczniejsze. W czasach pokoju NBS planuje rozmieścić tylko te obiekty, które nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi.

W innym magazynie w dużych ilościach dostarczono także jeże przeciwpancerne, które zwykle ustawiane są na drogach o twardej nawierzchni. Pojawiły się także zestawy „HESCO”, które są nowoczesnym wojskowym rozwiązaniem fortyfikacyjnym, są to rozkładane zasobniki wypełniane na miejscu piaskiem.

Jak poinformował ppłk Kaspars Lazdiņš z NBS, obecne magazyny materiałów inżynieryjnych są jedynie rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ planuje się wkrótce rozmieszczenie tych materiałów wzdłuż wschodniej granicy Łotwy.  „Aktywne prace już trwają, ale na razie priorytetem jest oczekiwanie, aż łotewscy przedsiębiorcy zakończą dostawę tych materiałów. Prace wdrożeniowe mogą rozpocząć się jesienią tego roku, w ramach corocznych ćwiczeń wojskowych Namejs, które odbędą się we wrześniu”, powiedział ppłk Lazdiņš.

W przypadku zagrożenia za tymi fortyfikacjami zostanie położone pole minowe, a wraz z barierami z drutu kolczastego będą stanowić grupę przeszkód. Materiały, które mają być wykorzystywane tylko w przypadku wojny, będą przechowywane w specjalnych magazynach granicznych. W ocenie podpułkownika, będzie to proces ciągły. NBS będzie nadal pozyskiwać i rozmieszczać te materiały w nadchodzących latach.

„To będzie tylko część ogólnej linii obrony. Jednocześnie planujemy i pracujemy nad różnymi rodzajami systemów ostrzegawczych, aby wykryć ruchy wroga na czas. Opracowujemy również stanowiska ognia pośredniego, z których będzie strzelać artyleria, gdy ruch pojazdów opancerzonych zostanie zatrzymany” - powiedział podpułkownik Kaspars Lazdiņš. Plan rozwoju NBS przewiduje, że utworzenie linii obrony wzdłuż całej granicy z Rosją i Białorusią obejmie utworzenie punktów wsparcia dla jednostek NBS, różnych przeszkód, rowów przeciwczołgowych, a także składów amunicji i min.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024