geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: V. Radžiūnas LRT

Stan litewskiego planu oporu obywatelskiego

Dodał: Andrzej Widera

12-04-2023 11:34


W ciągu 11 miesięcy nie udało się przyjąć przez Litwę planu realizacji strategii oporu obywatelskiego, a w ubiegłym roku w specjalnych kursach uczestniczyło 3 tysiące osób. - poinformował wiceminister obrony narodowej Žilvinas Tomkus w trakcie posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Sejmu (NSGK).

"Cały czas przygotowujemy plan realizacji strategii i trzeba przyznać bardzo szczerze, że jeszcze nie zatwierdziliśmy tego planu. Być może jest to jeden z przejawów tego, na ile dobrze nie tylko system obrony narodowej, ale także inne instytucje się angażują i jaki jest stosunek do tego projektu. Od prawie 11 miesięcy po przyjęciu strategii prowadzimy negocjacje w sprawie faktycznej realizacji planu, ale mam nadzieję, że kwiecień będzie ostatnim miesiącem, kiedy znajdziemy punkty wspólne i uzgodnimy faktyczny plan działań" - powiedział wiceminister. Z jego danych wynika, że w ubiegłym roku w kursach organizowanych przez Departament Mobilizacji i Oporu Cywilnego MON wzięło udział 3 tysiące osób.

Podpułkownik Linas Idzelis, komendant litewskiego Związku Strzeleckiego, powiedział, że w ich podstawowym kursie oporu cywilnego uczestniczy około 1000 osób rocznie - zarówno członków, jak i osób niezrzeszonych. "Takie są możliwości Związku Strzeleckiego w tej chwili, nie są one duże" - przyznał komendant. Zdaniem Idzeliusa, najskuteczniejszym sposobem byłoby wyszkolenie jak największej liczby instruktorów, którzy mogliby uczyć oporu cywilnego, i wyjazdy takich mobilnych zespołów przez wszystkie powiaty, aby każdy obywatel mógł wziąć udział w kursie.

"Trzeba już dziś sobie uzmysłowić, że za dwa lata będzie wojna. Gdy to przyjdzie państwu do głowy, wtedy sprawy ruszą z miejsca" - powiedział w środę deputowany do sejmowej NSGK Valdas Rakutis. Według niego, na razie Litwa nie wierzy, że zagrożenie wojną jest realne.

Trzeba przypomnieć, że Sejm przyjął w maju ubiegłego roku strategię szkolenia obywateli Litwy w zakresie oporu cywilnego. W dokumencie zapisano, że opór cywilny jest częścią najważniejszej zasady obrony Litwy - obrony totalnej. "Każdy obywatel, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania, wszystkie cywilne instytucje i organy państwowe i samorządowe, podmioty gospodarcze, społeczeństwo, organizacje obywatelskie muszą być zdeterminowane do przeciwstawienia się agresji i okupacji" - czytamy w ustawie. Szczególną rolę w oporze obywatelskim przypisuje się Litewskiemu Związkowi Strzeleckiemu, który jest identyfikowany jako przygotowujący i organizujący ruch oporu pod okupacją. W dokumencie zapisano, że udział obywateli gotowych bronić kraju z bronią w ręku powinien wzrosnąć z 44% w 2020 roku, według badań zleconych przez MON, do 60% w 2035 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024