Zdjęcie: Flickr
14-10-2021 08:39
Mołdawska Krajowa Komisja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ogłosiła wczoraj stan alarmowy w sektorze gazu ziemnego. „Ma to na celu zapobieżenie wystąpieniu sytuacji awaryjnej i przygotowanie się na każdy scenariusz. Aby odpowiednie agencje mogły podjąć konkretne działania w celu ochrony ludzi i bezpieczeństwa energetycznego kraju” – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji wicepremier Andrei Spînu.
Władze rozmawiały z menedżerami kluczowych spółek energetycznych, m.in. Moldovagaz, Termoelectrica, Moldelectrica, Energocom, elektrociepłownie – w celu określenia kroków, które należy podjąć. Komisja omówiła również szereg środków mających na celu ochronę konsumentów i zapewnienie dostaw gazu.
Andrei Spînu zauważył, że obecny kryzys energetyczny jest odzwierciedleniem zjawiska globalnego. „To sytuacja, która nie zdarzyła się od dziesięcioleci”. „Sytuacja związana z dostawami i cenami gazu na całym świecie jest bezprecedensowa i ma duży wpływ na wszystkich zainteresowanych: władze, dystrybutorów, dostawców gazu, a zwłaszcza konsumentów. Wszędzie są trudności z dostawami gazu i cenami, które na rynkach międzynarodowych osiągnęły niezwykle wysoki poziom – zaznaczył wicepremier.
Spînu powtórzył, że rząd zapewni środki kompensacyjne dla krajowych i korporacyjnych odbiorców gazu w celu złagodzenia skutków ewentualnego wzrostu cen gazu. Postanowiono powołać w kilku instytucjach grupę roboczą, która podejmie niezbędne kroki, aby pomóc w opłacaniu rachunków za gaz ziemny, świadczyć pomoc socjalną w okresie chłodów oraz innego rodzaju pomoc, w tym dostarczanie w tym okresie drewna czy węgla.
Andrei Spînu dodał, że Komisja podjęła decyzję o wykorzystaniu oleju opałowego z rezerw państwowych w celu zmniejszenia zużycia gazu w spółce Termoelectrica. Wykorzystanie oleju opałowego rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane w najbliższych dniach. Obecne rezerwy wystarczą na wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej przez około miesiąc.
„Podjęto również decyzję o nałożeniu na Energocom zadania zakupu gazu ziemnego na rynkach Ukrainy i Rumunii. Energocom został upoważniony do jak najszybszego rozpoczęcia procedury” – powiedział Spînu. Powtórzył, że wciąż trwają negocjacje w sprawie nowego, „dobrego” porozumienia z Gazpromem.