Zdjęcie: Pixabay
02-06-2023 10:20
W spotkaniu wysokiego szczebla przewodniczących parlamentów państw członkowskich NATO, które rozpoczęło się w piątek w Wilnie w Seimasie, bierze udział 25 przewodniczących parlamentów i 31 delegacji państwowych. Spotkanie przewodniczących parlamentów państw NATO odbywa się nieco ponad miesiąc przez zaplanowanym na 11-12 lipca szczytem Sojuszu w Wilnie. Bierze w nim także udział Elżbieta Witek marszałek Sejmu RP, która przebywa w Wilnie od wczoraj.
Podczas dwudniowej wizyty w stolicy Litwy marszałek Witek spotka się m.in. z przewodniczącą Sejmu Litwy Viktoriją Čmilytė-Nielsen. Marszałek Sejmu weźmie udział w trzech sesjach w ramach spotkania liderów parlamentów państw NATO. Pierwszy panel poświęcony będzie globalnym wyzwaniom stojącym przed NATO i „globalnym partnerom” Sojuszu. Druga sesja zatytułowana została „Transformacja wewnętrzna: wzrost wydatków na obronność”; trzecia zaś poświęcona będzie „silnej i niepodległej Ukrainie”. Przewodniczący parlamentów będą dyskutować nad długoterminowym planem wsparcia dla Ukrainy.
"W szczególności prosimy o zwiększenie wysuniętych grup bojowych NATO do poziomu rozwiniętych brygad NATO, o niezawodne zdolności obrony powietrznej NATO w krajach bałtyckich oraz o wzmocnienie rozmieszczenia sprzętu i zaopatrzenia NATO w krajach bałtyckich" - powiedziała Viktorija Čmilytė-Nielsen przewodniczącą Sejmu Litwy otwierając spotkanie. "Zrozumcie, że w obliczu okrucieństw popełnianych przez rosyjską armię oraz poziomu nieludzkości i okrucieństwa, nie chcemy stać się kolejną Buczą czy Mariupolem" - powiedziała szefowa parlamentu.
Do tego apelu dołączył także obecny na spotkaniu prezydent Litwy Gitanas Nausėda.„Naszym obecnym zadaniem jest rozmieszczenie gotowych do walki jednostek wielkości brygady na frontach Sojuszu. Liczenie na szybkie przybycie posiłków po prostu nie zadziała. To tylko zasygnalizuje agresorowi, że może nadejść okazja przetestowania determinacji Sojuszu. Musimy eliminować takie zagrożenia” – powiedział prezydent. Nausėda wyraził też nadzieję, że nowe plany obronne, w tym regionalne, zostaną zatwierdzone na lipcowym szczycie NATO w Wilnie. „Co ważniejsze, musimy„ uzbroić ”te plany w zdolności, należy przydzielić niezbędne siły i rozpocząć ćwiczenia”. Trzeba też podjąć zdecydowane decyzje dotyczące struktury zarządzania, przygotowania i podejmowania decyzji” – powiedział litewski przywódca.