geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Skromny wynik przeładunkowy portu w Królewcu

Andrzej Widera

20-01-2025 14:01


Jak donoszą media obwodu królewieckiego, port morski w Królewcu miał przeładować w 2024 roku 1,7 mln ton towarów i ma to być 15% więcej niż w 2023 roku. To czego nie podano w komunikacie to fakt, że wartość ta jest zaledwie cieniem działalności tego portu w przeszłości. Dla porównania port w Kłajpedzie przeładował w minionym roku 32,3 mln ton ładunków, port w Gdyni osiągnął 26,5 mln ładunków, a port w Rydze w 2023 roku 18,8 mln ton ładunków. Jeśli chodzi o sam Królewiec, to podany wynik jest aż 10 razy mniejszy od wyniku z 2008 roku, kiedy to osiągnięto 15,4 mln ton przeładowanych towarów. Jeszcze w 2021 roku, według oficjalnych danych, port królewiecki miał przeładować 10,6 mln ton ładunków.

„Dziś, w warunkach sankcji antyrosyjskich, port w Królewcu w głównej mierze obsługuje statki, które łączą obwód królewiecki z głównym terytorium Rosji. Po ograniczeniu lądowego tranzytu dużych partii towarów przez terytorium Litwy, przepływy towarów zostały skierowane na morskie przewozy kabotażowe” – tłumaczy aktualny stan komunikat propagandowy operatora portu. W 2024 roku port odnotował znaczący wzrost w przewozach kontenerowych – ponad dwukrotnie. Stało się to m.in. dzięki zwiększeniu ładowności specjalistycznej floty liniowej. Znaczny wzrost zanotowano również w przewozie cementu, drewna, sprzętu samochodowego i kamienia.

Wzrost wyników osiągnięto rzekomo dzięki organizacji transportu towarów między Królewcem a Petersburgiem. Obecnie udział tego kierunku w strukturze obrotu towarowego portu królewieckiego wynosi około 75%. Na trasie między morskimi terminalami Petersburga a Królewcem regularnie kursuje od 10 do 14 statków, które przewożą towary ogólnego przeznaczenia.

Rzekomy sukces portu nie przekłada się na obniżkę cen przywożonych towarów w eksklawie, które nadal rosną. Jak podał inny portal lokalny, podając się na oficjalne statystyki, tylko 3 ze 132 pozycji produktowych nie wzrosły od początku 2024 roku. Najbardziej znaczące wzrosty cen odnotowano w przypadku buraków (66,8%), czosnku (44,4%) i jaj kurzych (40,5%). Według wyników styczeń-grudzień 11 artykułów spożywczych podrożało o ponad 12%, kolejnych 17 artykułów o ponad 7%. Wśród tańszych produktów tylko jedna pozycja spadła o ponad 8% – gryka (8,8%). Dla przypomnienia, w 2023 roku wzrosła cena 105 ze 122 pozycji produktowych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024