geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Sesja parlamentarna NATO w Wilnie [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

30-05-2022 13:10


W poniedziałek w Wilnie odbędzie się sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (PA), której celem będzie omówienie wojny na Ukrainie i zagrożeń ze strony Rosji. Zgromadzenie miało się odbyć w Kijowie, ale z powodu inwazji Rosji na Ukrainę trzeba było pilnie przenieść je w bezpieczniejsze miejsce, a litewski Sejm zaproponował, by odbyło się ono w Wilnie.

Mattis Vanhanen i Andreas Norlen, szefowie parlamentów Finlandii i Szwecji, które złożyły wnioski o przyjęcie do NATO, uczestniczą w sesji i mają zabrać głos podczas spotkania. Audronius Ažubalis, przewodniczący delegacji litewskiego Sejmu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, powiedział, że decyzje podjęte przez parlamentarzystów państw NATO podczas tej sesji posłużą jako wytyczne dla szefów państw na szczycie Sojuszu w Madrycie w czerwcu.

"Mam nadzieję, że na wiosennej sesji jednogłośnie przyjmiemy deklarację "Razem z Ukrainą", która będzie wyrazem naszego pełnego politycznego i wojskowego poparcia dla Ukrainy, naszej szczerej i niezachwianej determinacji, by wspierać Ukrainę w drodze do zwycięstwa, nie wykluczając żadnego z możliwych sposobów pomocy" - powiedział Ažubalis. Polityk zwraca uwagę, że obecnie rozważana jest nowa koncepcja strategiczna NATO, która powinna uwzględniać wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Aktualizacja godz. 13:10

Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO na posiedzeniu w Wilnie zaapelowali o znalezienie w najbliższym czasie rozwiązania w sprawie usunięcia zboża i innych produktów z Ukrainy. Zgromadzenie jednogłośnie przyjęło deklarację „Razem z Ukrainą”, która wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i zwiększenia dostaw uzbrojenia na Ukrainę.

Dokument proponuje „kontynuację i wzmocnienie sankcji, dopóki Rosja nie wyrzeknie się nielegalnych działań i nie wycofa swoich sił zbrojnych ze wszystkich terytoriów Ukrainy uznanych przez prawo międzynarodowe” – poinformował Departament Komunikacji Społecznej Seimasu. Strony są również zachęcane do wymiany informacji wywiadowczych z Ukrainą, zwiększenia dostaw uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego, przeciwrakietowego, przeciwpancernego, a także artylerii i amunicji.

W poniedziałek PA NATO przyjęła także deklarację "Zagrożenie ze strony Rosji", zawierającą propozycje na szczyt NATO w Madrycie. Proponują, aby na szczycie potwierdzono znaczenie artykułu 5 i obrony zbiorowej oraz wzmocniono siły na wschodniej flance NATO.
 


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024