Zdjęcie: Pixabay
30-06-2025 13:25
Od 1 lipca 2025 roku mieszkańcy eksklawy królewieckiej muszą przygotować się na wyższe opłaty za usługi komunalne. Podwyżki obejmą m.in. wywóz odpadów, energię elektryczną, wodę, kanalizację, gaz oraz opłaty za ogrzewanie i fundusz remontowy. Choć zmiany te będą obowiązywały do końca roku, już teraz budzą niepokój i komentarze dotyczące systemu rozliczeń.
Wywóz śmieci w Królewcu będzie kosztował 141,80 rubla miesięcznie na osobę w budynkach wielorodzinnych i 212,70 rubla w domach jednorodzinnych. Opłaty za energię elektryczną wzrosną w zależności od lokalizacji i sposobu ogrzewania – przykładowo mieszkańcy domów z kuchenkami gazowymi w miastach zapłacą od 6,2 do 14,55 rubla za kWh, a w wiejskich domach z kuchenkami elektrycznymi od 4,65 do 13,1 rubla. Rodziny wielodzietne mają być rozliczane według najniższego progu niezależnie od zużycia. Również taryfy gazowe zostały określone szczegółowo – od 9,419 do 13,30 rubla za m³, w zależności od przeznaczenia.
Rachunki za wodę i kanalizację będą się różnić w zależności od miejscowości. Na przykład w Królewcu mieszkańcy zapłacą odpowiednio 46,65 i 28,79 rubla za m³, podczas gdy w ośrodku wypoczynkowym Palmniki (Jantarnyj) stawki wynoszą 22,01 i 9,79 rubla. Wzrosną opłaty za fundusz remontowy oraz koszt ogrzewania dostarczanego przez miejską sieć ciepłowniczą.
Nie tylko rosną ceny usług bieżących – znacząco zwiększyła się też kwota potrzebna na podłączenie do sieci. Jak poinformowała Jana Babkina, kierująca regionalną służbą regulacji cen, w ciągu roku łączny koszt przyłączeń w regionie wzrósł aż o 33%. W 2023 roku wynosił on około 115,58 mln rubli, a w 2024 już 153,72 mln. Obwód królewiecki uplasował się w tej kwestii na 24. miejscu ogólnokrajowego rankingu. Babkina zaznaczyła, że „nasze stawki są na średnim poziomie w skali kraju”, mimo problemów z logistyką i zależnością od importowanego sprzętu.
Jednocześnie pojawiają się propozycje zmian w systemie rozliczeń. Obecnie właściciele płacą za zużycie mediów w częściach wspólnych na podstawie ustalonych wielkości, a rzeczywiste rozliczenie następuje raz w roku, co stawia zarządców budynków w trudnej sytuacji finansowej. Komisja budownictwa i mieszkalnictwa Dumy Państwowej apeluje o zmianę tego systemu i wprowadzenie comiesięcznego rozliczenia według rzeczywistego zużycia. Na tę chwilę braj jednak rozstrzygnięcia w tej sprawie.
Łącznie z zapowiedzianymi wcześniej podwyżkami opłat za transport publiczny w Królewcu, skumulowanie w czasie tych opłat lokalnych wpłynie nie tylko na statystyki regionu, które i tak budzą więcej pytań niż dają odpowiedzi, ale przede wszystkim pogorszą i tak trudną sytuację społeczno-ekonomiczną eksklawy.