geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Seria podwyżek opłat w eksklawie królewieckiej

Dodał: Andrzej Widera

30-06-2025 13:25


Od 1 lipca 2025 roku mieszkańcy eksklawy królewieckiej muszą przygotować się na wyższe opłaty za usługi komunalne. Podwyżki obejmą m.in. wywóz odpadów, energię elektryczną, wodę, kanalizację, gaz oraz opłaty za ogrzewanie i fundusz remontowy. Choć zmiany te będą obowiązywały do końca roku, już teraz budzą niepokój i komentarze dotyczące systemu rozliczeń.

Wywóz śmieci w Królewcu będzie kosztował 141,80 rubla miesięcznie na osobę w budynkach wielorodzinnych i 212,70 rubla w domach jednorodzinnych. Opłaty za energię elektryczną wzrosną w zależności od lokalizacji i sposobu ogrzewania – przykładowo mieszkańcy domów z kuchenkami gazowymi w miastach zapłacą od 6,2 do 14,55 rubla za kWh, a w wiejskich domach z kuchenkami elektrycznymi od 4,65 do 13,1 rubla. Rodziny wielodzietne mają być rozliczane według najniższego progu niezależnie od zużycia. Również taryfy gazowe zostały określone szczegółowo – od 9,419 do 13,30 rubla za m³, w zależności od przeznaczenia.

Rachunki za wodę i kanalizację będą się różnić w zależności od miejscowości. Na przykład w Królewcu mieszkańcy zapłacą odpowiednio 46,65 i 28,79 rubla za m³, podczas gdy w ośrodku wypoczynkowym Palmniki (Jantarnyj) stawki wynoszą 22,01 i 9,79 rubla. Wzrosną opłaty za fundusz remontowy oraz koszt ogrzewania dostarczanego przez miejską sieć ciepłowniczą.

Nie tylko rosną ceny usług bieżących – znacząco zwiększyła się też kwota potrzebna na podłączenie do sieci. Jak poinformowała Jana Babkina, kierująca regionalną służbą regulacji cen, w ciągu roku łączny koszt przyłączeń w regionie wzrósł aż o 33%. W 2023 roku wynosił on około 115,58 mln rubli, a w 2024 już 153,72 mln. Obwód królewiecki uplasował się w tej kwestii na 24. miejscu ogólnokrajowego rankingu. Babkina zaznaczyła, że „nasze stawki są na średnim poziomie w skali kraju”, mimo problemów z logistyką i zależnością od importowanego sprzętu.

Jednocześnie pojawiają się propozycje zmian w systemie rozliczeń. Obecnie właściciele płacą za zużycie mediów w częściach wspólnych na podstawie ustalonych wielkości, a rzeczywiste rozliczenie następuje raz w roku, co stawia zarządców budynków w trudnej sytuacji finansowej. Komisja budownictwa i mieszkalnictwa Dumy Państwowej apeluje o zmianę tego systemu i wprowadzenie comiesięcznego rozliczenia według rzeczywistego zużycia. Na tę chwilę braj jednak rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Łącznie z zapowiedzianymi wcześniej podwyżkami opłat za transport publiczny w Królewcu, skumulowanie w czasie tych opłat lokalnych wpłynie nie tylko na statystyki regionu, które i tak budzą więcej pytań niż dają odpowiedzi, ale przede wszystkim  pogorszą i tak trudną sytuację społeczno-ekonomiczną eksklawy.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024