geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Sankcje UE wobec prorosyjskich polityków w Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

16-07-2025 09:13


Wczoraj Rada Unii Europejskiej ogłosiła rozszerzenie sankcji wobec kolejnych osób i instytucji z Mołdawii, których działania uznano za zagrożenie dla suwerenności, niezależności i stabilności tego kraju. Restrykcje objęły siedmiu wpływowych polityków oraz trzy podmioty powiązane z kontrowersyjnym oligarchą Ilanem Șorem, znanym z długotrwałych prób destabilizacji instytucji demokratycznych w Mołdawii oraz manipulowania procesami wyborczymi.

Wśród objętych sankcjami znaleźli się liderzy ugrupowań politycznych będących kontynuacją zdelegalizowanej partii Șora, w tym Vadim Grozavu z bloku „Victorie” ("Pabieda"), Alexei Lungu z partii „Șansa”, Irina Lozovan i Natalia Parasca z partii „Renaștere”, a także Alexandru Beșchieru, Victoria Furtună i skazany za korupcję polityczną Alexandr Nesterovschi. Jak zaznaczyła Rada UE, osoby te były aktywnie zaangażowane w systematyczne próby przekupywania wyborców w trakcie wyborów prezydenckich i referendum konstytucyjnego w 2024 roku. Ich działania miały na celu „utworzenie pozornie proeuropejskiego ruchu, który faktycznie kontrolowany był z Moskwy przez Ilana Șora”.

Wraz z politykami, na liście sankcyjnej znalazły się również trzy instytucje. Jedną z nich jest firma A7, ściśle powiązana z rosyjskimi strukturami państwowymi i zaangażowana w transfer środków na korzyść konkretnych kandydatów, „oferując płatności w zamian za głosy przeciwko integracji z UE”. Kolejną jednostką objętą sankcjami został Sojusz Polityczny „Victorie – Pabieda”, który – jak wynika z raportu – prowadził kampanię dezinformacyjną oraz schematy korupcyjne. Trzecim podmiotem jest Centrum Kulturalno-Edukacyjne Mołdawii, które „ułatwiało ingerencje wyborcze, m.in. poprzez rozdawanie bonów wyborcom dowożonym do lokali wyborczych w Moskwie”.

Decyzja z 15 lipca oznacza, że liczba objętych sankcjami w związku z destabilizowaniem sytuacji w Mołdawii wzrosła do 23 osób fizycznych i pięciu podmiotów prawnych. Wszystkim tym osobom zamrożono aktywa i zabroniono wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. W uzasadnieniu Rada UE przypomniała, że podstawy prawne do nakładania sankcji ustanowiono już w kwietniu 2023 roku na prośbę władz w Kiszyniowie. Jak podkreślono: „Sankcje są wymierzone w tych, którzy podważają fundamenty demokracji, rządy prawa i porządek konstytucyjny Mołdawii”.

Do wcześniej ukaranych należą m.in. Ilan Șor, Marina Tauber, Vladimir Plahotniuc oraz inne osoby z bliskiego otoczenia Șora, jak Chiril Guzun, Arina Corșicova czy Dimitri Miliutin. Wielu z nich przebywa obecnie poza granicami kraju, unikając odpowiedzialności sądowej, a główne struktury przez nich utworzone prowadzą działalność z terytorium Federacji Rosyjskiej. Mimo wcześniejszych działań UE, sojusz Șora konsekwentnie próbował wpływać na politykę wewnętrzną Mołdawii, posługując się taktykami finansowymi, propagandą i manipulacją wyborczą. Jak zaznaczyła Rada, „najnowsze środki mają na celu przerwanie tych nielegalnych działań i ochronę porządku demokratycznego w Mołdawii”.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024