geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rząd Estonii ws. nieruchomości EKP PM

Andrzej Widera

16-04-2024 12:16


Wciąż trwa napięta sytuacja między rządem estońskim a Estońskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego (MPEÕK). Jak podały media, MPEÕK wynajmuje siedem nieruchomości w Tallinie, niektóre od rządu, a niektóre od samorządu stolicy. Rząd Estonii, zapowiada rozwiązanie umów, co sugeruje zamiar ograniczenia działalności kościoła.

Tallinn zawarł z MPEÕK umowy dzierżawy trzech działek, podczas gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało kościołowi do użytku cztery budynki za symboliczną opłatą. MPEÕK ma 36-letnią umowę najmu katedry Aleksandra Newskiego w stolicy od 2001 roku. Chociaż katedra została udostępniona kościołowi do bezpłatnego użytku, umowa zobowiązywała go do administrowania i zarządzania budynkiem oraz ubezpieczenia.

Tymczasem w porozumieniu koalicyjnym z Tallina podpisanym w niedzielę przez Partię Reform, Partię Socjaldemokratyczną (SDE), Eesti 200 i Ojczyzna (Isamaa) czytamy: „Miasto rozwiąże kontrakty i nie będzie wspierać osób, organizacji ani projektów rozszerzających wpływy Federacji Rosyjskiej .” W umowie zawarto także promesę rozwiązania umów najmu nieruchomości będących własnością miasta z Federacją Rosyjską.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets, zapowiedział, że zaproponuje Riigikogu uznanie mającego siedzibę w Moskwie Patriarchatu Prawosławnego za organizację wspierającą terroryzm, aby ostatecznie zakazać jego działalności w Estonii. Propozycja ministra obejmuje także podzielenie Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego na mniejsze, bardziej niezależne kościoły.

Biskup MPEÕK Daniel z Tartu powiedział, że uważa propozycję ministra za rodzaj kary zbiorowej. „To rodzaj decyzji, w wyniku której zostaje się uznanym za terrorystę. Jestem jednak w stu procentach pewien, że każdy prawdziwy członek kościoła poczułby się tym bardzo zaniepokojony” – powiedział. Przywódca Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (EELK), abp Urmas Viilma, również określił propozycję ministra Läänemetsa jako „ostrą”. Viilma zauważył, że ​​cerkwie i ich członkowie działający w Estonii z pewnością nie są terrorystami. Sugestię ministra, aby kościoły miały działać niezależnie, uważa za niezrozumiałą. Warto jednak zauważyć, że wśród około 100 tysięcy wyznawców EKP PM, większość stanowi liczna mniejszość rosyjska w Estonii.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024