Zdjęcie: Pixabay
04-10-2024 10:20
Przed rządem Estonii stoi podjęcie trudnych decyzji związanych z sytuacją gospodarczą. Według danych statystycznych, w sierpniu 2024 roku produkcja przemysłowa w cenach stałych była o sześć procent mniejsza niż w tym samym okresie ubiegłego roku. "Również wolumen produkcji przemysłowej spadł, podobnie jak w poprzednich miesiącach, w dwóch trzecich gałęzi przemysłu" – powiedziała analityczka Estońskiego Urzędu Statystycznego, Helle Bunder, dodając, że trend ten utrzymuje się od początku roku.
W tej sytuacji rząd usiłuje pobudzić gospodarkę. Temu mają służyć zmiana struktury pomocy dla Ukrainy, ale również zwiększenie limitów migracyjnych. Minister gospodarki i przemysłu Erkki Keldo powiedział na cotygodniowej konferencji prasowej rządu, że limit imigracyjny może zostać podniesiony w zależności od stanu gospodarki. Zasugerował, że obecny limit może zostać podniesiony z 1303 osób rocznie do 2600 osób w normalnych okolicznościach. Ale gdy wzrost gospodarczy przekroczy 2% rocznie, limit ten może wzrosnąć do 3900 osób rocznie.
Dyskusja w rządzie wciąż się toczy. Minister powiedział, że limity o różnej wielkości mogą być stosowane w każdym sektorze gospodarki. Wymagania płacowe powinny być również ustalane przez rząd. Jednak Lauri Läänemets, minister spraw wewnętrznych, powiedział, że limity nie powinny być zmieniane, ale można wprowadzić więcej wyjątków. Ale tylko wtedy, gdy państwo, przedstawiciele biznesu i związki zawodowe wspólnie zdecydują o podniesieniu limitu.
Podczas gdy w ostatnich latach estońska kwota imigracyjna była szybko wypełniana, często nawet na początku roku, chęć przyjazdu do Estonii do pracy z krajów trzecich spadła z powodu spowolnienia gospodarczego. W tegorocznym limicie pozostało jeszcze 300 miejsc. Wśród osób zwolnionych z limitów są obywatele Unii Europejskiej, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii, a także specjaliści IT, pracownicy startupów, wykładowcy, studenci, osoby przeprowadzające się w celu dołączenia do członków rodziny oraz osoby objęte ochroną międzynarodową.