geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rynek pracy w Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

29-04-2024 12:25


Liczba ludności Mołdawii zmniejsza się o 40 tysięcy osób rocznie, udział szarej strefy wynosi 22%, a połowa rynku pracy znajduje się w Kiszyniowie. Takie dane przedstawiono w prezentacji firmy audytorsko-doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC) przygotowanej dla Amerykańskiej Izby Handlowej w Mołdawii.

Badanie na temat stanu rynku pracy w Mołdawii zaprezentowała przedstawicielka PwC Rumunia Oana Munteanu. Prezentacja zawierała wiele statystyk oraz porównanie mołdawskiego rynku pracy z rumuńskim i europejskim. Jak wynika z prezentacji, w ciągu ostatnich dziewięciu lat od 2015 do 2023 roku liczba ludności Mołdawii zmniejszała się o 40 tys. osób rocznie. W tym samym czasie liczba ludności Rumunii zmniejszyła się o 1 milion osób.

W zwiazku z tym, w sąsiedniej Rumunii liczba pracowników z krajów spoza UE wzrosła o 70% w ciągu trzech lat, z 30 tys. w 2019 r. do 100 tys. w 2022 r. W 2023 r. władze rozpatrzyły co najmniej 130 tys. wniosków o wydanie pozwolenia na pracę dla obywateli spoza UE.

Z kolei w Mołdawii w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. udział szarej strefy nieznacznie spadł z 23,1% do 22%. Jednocześnie odsetek osób zatrudnionych "na czarno" wynosi 5,7%, a pracujących całkowicie nielegalnie – 6,3%. Udział bezrobotnych w Mołdawii wynosi 1,2 mln osób, z czego 60% to kobiety (w sąsiedniej Rumunii udział kobiet wśród ludności biernej zawodowo wynosi 62%).

W ciągu ostatnich 10 lat, począwszy od 2022 r., największy wzrost w Mołdawii odnotowano wśród pracowników handlu i naprawy pojazdów. W roku 2022 ich liczba wyniosła 111 tys. osób, co oznacza wzrost o 70%. Na drugim miejscu znajdują się pracownicy sektora edukacji: w ciągu dziesięciu lat ich liczba wzrosła o około 50%, a łącznie w sektorze pracuje 91 tys. osób. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu znajdują się pracownicy przemysłu przetwórczego – 84,7 tys. osób (+40%). Jednocześnie spadła liczba pracowników w wielu obszarach: budownictwie, hotelarstwie, sztuce, energetyce i innych. Największy spadek nastąpił w górnictwie, w którym pracuje 1767 osób. To o jedną trzecią mniej niż dziesięć lat wcześniej.

Jednocześnie połowa rynku pracy znajduje się w Kiszyniowie, Balti jest na drugim miejscu - 7%, następnie Gagauzja - 4% i region Cahul - 3%. Ponadto z badania wynika, że ​​wydajność pracy w Rumunii jest o 72% wyższa niż w Mołdawii. Pomimo tego, że wydajność pracy w Rumunii jest o 19% niższa od średniej w UE.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024