geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rynek pracy w Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

29-04-2024 12:25


Liczba ludności Mołdawii zmniejsza się o 40 tysięcy osób rocznie, udział szarej strefy wynosi 22%, a połowa rynku pracy znajduje się w Kiszyniowie. Takie dane przedstawiono w prezentacji firmy audytorsko-doradczej PricewaterhouseCoopers (PwC) przygotowanej dla Amerykańskiej Izby Handlowej w Mołdawii.

Badanie na temat stanu rynku pracy w Mołdawii zaprezentowała przedstawicielka PwC Rumunia Oana Munteanu. Prezentacja zawierała wiele statystyk oraz porównanie mołdawskiego rynku pracy z rumuńskim i europejskim. Jak wynika z prezentacji, w ciągu ostatnich dziewięciu lat od 2015 do 2023 roku liczba ludności Mołdawii zmniejszała się o 40 tys. osób rocznie. W tym samym czasie liczba ludności Rumunii zmniejszyła się o 1 milion osób.

W zwiazku z tym, w sąsiedniej Rumunii liczba pracowników z krajów spoza UE wzrosła o 70% w ciągu trzech lat, z 30 tys. w 2019 r. do 100 tys. w 2022 r. W 2023 r. władze rozpatrzyły co najmniej 130 tys. wniosków o wydanie pozwolenia na pracę dla obywateli spoza UE.

Z kolei w Mołdawii w ciągu trzech lat od 2019 do 2022 r. udział szarej strefy nieznacznie spadł z 23,1% do 22%. Jednocześnie odsetek osób zatrudnionych "na czarno" wynosi 5,7%, a pracujących całkowicie nielegalnie – 6,3%. Udział bezrobotnych w Mołdawii wynosi 1,2 mln osób, z czego 60% to kobiety (w sąsiedniej Rumunii udział kobiet wśród ludności biernej zawodowo wynosi 62%).

W ciągu ostatnich 10 lat, począwszy od 2022 r., największy wzrost w Mołdawii odnotowano wśród pracowników handlu i naprawy pojazdów. W roku 2022 ich liczba wyniosła 111 tys. osób, co oznacza wzrost o 70%. Na drugim miejscu znajdują się pracownicy sektora edukacji: w ciągu dziesięciu lat ich liczba wzrosła o około 50%, a łącznie w sektorze pracuje 91 tys. osób. Na trzecim miejscu pod względem wzrostu znajdują się pracownicy przemysłu przetwórczego – 84,7 tys. osób (+40%). Jednocześnie spadła liczba pracowników w wielu obszarach: budownictwie, hotelarstwie, sztuce, energetyce i innych. Największy spadek nastąpił w górnictwie, w którym pracuje 1767 osób. To o jedną trzecią mniej niż dziesięć lat wcześniej.

Jednocześnie połowa rynku pracy znajduje się w Kiszyniowie, Balti jest na drugim miejscu - 7%, następnie Gagauzja - 4% i region Cahul - 3%. Ponadto z badania wynika, że ​​wydajność pracy w Rumunii jest o 72% wyższa niż w Mołdawii. Pomimo tego, że wydajność pracy w Rumunii jest o 19% niższa od średniej w UE.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021