geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rozmowy czwórstronne w Kiszyniowie

Dodał: Andrzej Widera

27-08-2021 16:09


Współpraca z Ukrainą, Rumunią i Polską pomaga realnie wzmocnić niepodległość Republiki Mołdawii. Kraje te są związane znaczeniem przestrzegania prawa międzynarodowego jako zasady, a to rodzi nadzieję na świetlaną przyszłość. Mówiła o tym prezydent Maia Sandu po spotkaniu w Kiszyniowie z prezydentami trzech krajów.

„Mołdawia ma prawdziwych przyjaciół, ma wiarygodnych partnerów regionalnych. Mołdawia chce bardziej aktywnego zaangażowania na poziomie regionalnym i globalnym, cel, który będzie nadal promować” – powiedział Sandu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Mołdawia i Ukraina stoją przed wspólnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem regionalnym, konfliktami terytorialnymi oraz obecnością militarną Rosji. Wezwał wszystkie kraje regionu do wzmocnienia solidarności w stawianiu czoła tym wyzwaniom i zagrożeniom, przywołując najnowsze międzynarodowe inicjatywy Kijowa, np. „Platformę Krymską”, której Maia Sandu była obecna również na otwarciu w Kijowie.  Ukraina zaproponowała wzmocnienie współdziałania sił morskich państw czarnomorskich i zaprosiła Rumunię i Mołdawię do przyłączenia się do tej inicjatywy.

Jak mówił na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Duda, Polska zaoferowała Mołdawii pełne wsparcie w przeprowadzaniu reform. – Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii – zapewnił Prezydent RP. – Moim marzeniem jest, aby Mołdawia stała się nie tylko partnerem Trójmorza, ale i członkiem tej wspólnoty. Bardzo ważne, abyśmy rozwijali nasze kraje i budowali w naszej części Europy strefę szeroko pojętego bezpieczeństwa: militarnego, energetycznego, cyfrowego. Prezydent użył także określenia "format kiszyniowski" co może zawiastować przyszłe poszerzenie kontaktów.

Unia Europejska nigdy nie zrezygnowała z idei demokratyzacji i modernizacji Mołdawii. Kolejnym dowodem na to jest wizyta trzech prezydentów w Kiszyniowie. Opinie te wyrażali przedstawiciele rządu i eksperci ds. stosunków międzynarodowych. Według byłego stałego przedstawiciela Mołdawii przy ONZ Vlada Lupana obecność w Kiszyniowie trzech głów państw w Dniu Niepodległości jest mocnym przesłaniem poparcia dla europejskiej ścieżki tego kraju.

Vlad Lupan powiedział, że propozycja Polski, by Mołdawia została członkiem Inicjatywy Trójmorza, jest bezprecedensowym otwarciem ze strony Unii Europejskiej w zakresie współpracy gospodarczej i stosunków handlowych. "Zaangażowanie Polski jest przesłaniem ciągłości Partnerstwa Wschodniego. Polska uruchomiła Partnerstwo Wschodnie razem ze Szwecją. Dodatkowo Polska zawsze wspierała Ukrainę, podczas gdy prezydent Duda mówił o Inicjatywie Trójmorza, w szczególności o stosunkach gospodarczych”, powiedział Vlad Lupan.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024