Zdjęcie: Pixabay
27-08-2021 16:09
Współpraca z Ukrainą, Rumunią i Polską pomaga realnie wzmocnić niepodległość Republiki Mołdawii. Kraje te są związane znaczeniem przestrzegania prawa międzynarodowego jako zasady, a to rodzi nadzieję na świetlaną przyszłość. Mówiła o tym prezydent Maia Sandu po spotkaniu w Kiszyniowie z prezydentami trzech krajów.
„Mołdawia ma prawdziwych przyjaciół, ma wiarygodnych partnerów regionalnych. Mołdawia chce bardziej aktywnego zaangażowania na poziomie regionalnym i globalnym, cel, który będzie nadal promować” – powiedział Sandu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Mołdawia i Ukraina stoją przed wspólnymi wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem regionalnym, konfliktami terytorialnymi oraz obecnością militarną Rosji. Wezwał wszystkie kraje regionu do wzmocnienia solidarności w stawianiu czoła tym wyzwaniom i zagrożeniom, przywołując najnowsze międzynarodowe inicjatywy Kijowa, np. „Platformę Krymską”, której Maia Sandu była obecna również na otwarciu w Kijowie. Ukraina zaproponowała wzmocnienie współdziałania sił morskich państw czarnomorskich i zaprosiła Rumunię i Mołdawię do przyłączenia się do tej inicjatywy.
Jak mówił na spotkaniu z dziennikarzami Andrzej Duda, Polska zaoferowała Mołdawii pełne wsparcie w przeprowadzaniu reform. – Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii – zapewnił Prezydent RP. – Moim marzeniem jest, aby Mołdawia stała się nie tylko partnerem Trójmorza, ale i członkiem tej wspólnoty. Bardzo ważne, abyśmy rozwijali nasze kraje i budowali w naszej części Europy strefę szeroko pojętego bezpieczeństwa: militarnego, energetycznego, cyfrowego. Prezydent użył także określenia "format kiszyniowski" co może zawiastować przyszłe poszerzenie kontaktów.
Unia Europejska nigdy nie zrezygnowała z idei demokratyzacji i modernizacji Mołdawii. Kolejnym dowodem na to jest wizyta trzech prezydentów w Kiszyniowie. Opinie te wyrażali przedstawiciele rządu i eksperci ds. stosunków międzynarodowych. Według byłego stałego przedstawiciela Mołdawii przy ONZ Vlada Lupana obecność w Kiszyniowie trzech głów państw w Dniu Niepodległości jest mocnym przesłaniem poparcia dla europejskiej ścieżki tego kraju.
Vlad Lupan powiedział, że propozycja Polski, by Mołdawia została członkiem Inicjatywy Trójmorza, jest bezprecedensowym otwarciem ze strony Unii Europejskiej w zakresie współpracy gospodarczej i stosunków handlowych. "Zaangażowanie Polski jest przesłaniem ciągłości Partnerstwa Wschodniego. Polska uruchomiła Partnerstwo Wschodnie razem ze Szwecją. Dodatkowo Polska zawsze wspierała Ukrainę, podczas gdy prezydent Duda mówił o Inicjatywie Trójmorza, w szczególności o stosunkach gospodarczych”, powiedział Vlad Lupan.