Zdjęcie: Pixabay
22-09-2024 12:00
Z badania technologii informatycznych przeprowadzonego przez estoński urząd statystyczny wynika, że w 2024 r. wykorzystanie technologii opartych na sztucznej inteligencji znacznie wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim – w 2023 r. z technologii AI korzystało pięć procent przedsiębiorstw, a do 2024 r. odsetek ten wzrósł do 14 procent.
Jeśli chodzi o konkretne technologie sztucznej inteligencji, 7% firm korzystało z analizy tekstu, a 6% z tworzenia tekstów w języku naturalnym, czyli procesu, który automatycznie generuje zrozumiałe dla człowieka teksty lub historie na podstawie ustrukturyzowanych danych. Rozpoznawanie obrazów, proces identyfikacji obiektów lub osób na zdjęciach lub obrazach, jest również powszechne (4%), podobnie jak głębokie uczenie się do automatycznej analizy danych w określonym obszarze (4%).
Wykorzystywane są również rozpoznawanie mowy (3%) i zrobotyzowana automatyzacja procesów oparta na sztucznej inteligencji (3%). Ta ostatnia jest wykorzystywana głównie do automatyzacji procesów biznesowych, na przykład w księgowości finansowej, logistyce i opiece zdrowotnej. Przedsiębiorstwa wykorzystują technologie AI przede wszystkim w celu zwiększenia sprzedaży i marketingu, ale także do zarządzania procesami administracyjnymi, działalnością badawczo-rozwojową lub innowacyjną oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa technologii informacyjno-komunikacyjnych.