Zdjęcie: Twitter
31-10-2024 10:28
Minister spraw zagranicznych Białorusi Maksym Ryżankou i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow omówili dzisiaj w Mińsku rozwój traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa. W trakcie spotkania omówiono stosunki dwustronne między Białorusią a Rosją. Ryżankou zauważył, że w porządku obrad nie było żadnych pilnych kwestii.
Ryżankou przypomniał również o przygotowaniu koncepcji bezpieczeństwa Związku Białorusi i Rosji (ZBiR), która zostanie przedstawiona na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej w grudniu. Dokument będzie określał użycie broni jądrowej. „Z tego, co przygotowujemy na posiedzenie Najwyższej Rady Państwowej, najważniejszym dokumentem jest koncepcja bezpieczeństwa Państwa Związkowego, jest to traktat - gwarancja członków ZBiR, w którym zostanie określone użycie broni jądrowej jako gwarancji suwerenności, niezależności i integralności naszych państw” - powiedział Ryżankou.
Sam białoruski minister uskarżał się, że Zachód zamyka się murem przed Białorusią i Federacją Rosyjską, a podejście krajów zachodnich „graniczy z ludobójstwem” wobec obywateli obu państw. „Zachód zamyka się dziś w murach, buduje płoty. Widzicie, co dzieje się z przejściami granicznymi po polskiej i litewskiej stronie. W rzeczywistości jest to tak rażące, graniczące z ludobójstwem podejście do obywateli Rosji i Białorusi. To jest niedopuszczalne. Dlaczego traktować nas jako obywateli drugiej klasy? I to właśnie się dzieje” - powiedział. Oczywiście ani słowa nie wspomniał o wspieranych przez jego kraj zbrodniczych działaniach Rosji na Ukrainie.
Tymczasem, według niego, „Białorusi udaje się w tym trudnym czasie nie angażować się aktywnie w konflikt (najwyraźniej minister ma na myśli wojnę w Ukrainie - przyp. red.) i nadal odgrywać rolę państwa, które stara się budować wspólną koncepcję utrzymania pokoju w regionie” -mówił w czasie konferencji bezpieczeństwa. II Mińska Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa Euroazjatyckiego odbywa się w dniach 31 października - 1 listopada 2024 roku. Początkowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że spodziewa się około 600 uczestników z 45 krajów, a następnie liczba zaangażowanych państw została zmniejszona do 30.