Zdjęcie: Pixabay
14-12-2022 09:14
Riigikogu przyjął w poniedziałek ustawę, która stwarza podstawy i warunki przejścia do edukacji w języku estońskim. Ustawa stanowi, że językiem wykładowym w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych jest język estoński. 62 członków Riigikogu głosowało za przyjęciem ustawy, a 16 było przeciw. Przemawiając w imieniu frakcji Partii Reform, posłanka Signe Kivi powiedziała, że był to krok, który powinien był zostać podjęty kilkadziesiąt lat temu.
Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o szkołach podstawowych i gimnazjach przejście na estoński język nauczania rozpocznie się w roku szkolnym 2024/2025. w przedszkolach oraz klasach I i IV. Przejście na edukację w języku estońskim zakończy się w 2030 roku.
Zgodnie z prawem od 1 sierpnia 2023 r. dyrektorzy placówek oświatowych muszą znać język estoński na poziomie C1. W przypadku nauczycieli i specjalistów ds. wsparcia wymóg znajomości języka estońskiego będzie stosowany jako wymóg kwalifikacyjny od 1 sierpnia 2024 r. Jeżeli zgodnie z harmonogramem przejściowym nauczanie odbywa się w języku estońskim, nauczyciel musi znać język estoński na poziomie C1.
Ustawa przewiduje, podobnie jak dotychczas, że dla uczniów zdobywających wykształcenie podstawowe, których językiem ojczystym nie jest język wykładowy lub którzy w komunikacji domowej posługują się językiem innym niż język wykładowy, będącym językiem ojczystym co najmniej jednego z rodziców szkoła organizuje edukację językową i kulturową na wniosek co najmniej dziesięciu uczniów posługujących się tym samym językiem ojczystym lub językiem porozumiewania się w domu.