Zdjęcie: Pixabay
30-06-2024 12:00
W kontekście rosyjskiej agresji militarnej nie tylko Ukraina, ale także Mołdawia potrzebuje międzynarodowego wsparcia - powiedział były premier, a obecnie przewodniczący rumuńskiego Senatu Nicolae Ciucă w trakcie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Bukareszcie, mówiąc o roli organizacji w architekturze bezpieczeństwa regionu. Jednocześnie Ciucă podkreślił, że ten rok może być „decydujący zarówno dla wojny na Ukrainie, jak i dla przyszłości demokracji i porządku międzynarodowego”.
„Chciałbym jeszcze raz podkreślić znaczenie wzmocnienia międzynarodowego wsparcia dla Mołdawii. Wojna toczy się nie tylko na polu bitwy, ale także na polu dezinformacji, manipulacji i propagandy, które podsycają mowę nienawiści, ekstremizm i radykalizm” – powiedział Nicolae Ciucă.
W dniach od 29 czerwca do 3 lipca 2024 r. w rumuńskim parlamencie w Bukareszcie odbywa się doroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE na temat „Parlamentarna perspektywa roli OBWE w nowoczesnej architekturze bezpieczeństwa”. Na sesji w stolicy Rumunii członkowie Zgromadzenia będą także wybierać nowe kierownictwo organizacji (przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących) oraz nowych szefów komitetów generalnych. W posiedzeniu nie uczestniczą delegacje Rosji i Białorusi. Rosja zawiesiła swoje uczestnictwo, natomiast Białoruś jest już na tej samej drodze. " Władze rumuńskie postanowiły nie dopuścić do udziału w zgromadzeniu delegacji z Rosji i Białorusi. Naszą misją jest bezpieczeństwo i współpraca. Nie możemy przymykać oczu na to, że ktoś łamie nasze podstawowe zasady i zasady” – powiedział były premier Rumunii.
W dniu otwarcia letniej sesji w Bukareszcie ZP OBWE przyjęła uchwałę potępiającą trwającą od 10 lat agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w której uznano działania władz Rosji i jej sił zbrojnych w trakcie inwazji na pełną skalę jako ludobójstwa narodu ukraińskiego.
Rezolucja, między innymi, wzywa 53 państwa uczestniczące OBWE do dążenia do deokupacji Krymu i wszystkich okupowanych terytoriów Ukrainy poprzez wspieranie Formuły dla Pokoju i Platformy Krym, a także ustanowienia specjalnego trybunału w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie popełnione podczas wojny przeciwko Ukrainie oraz przeprowadzenia międzynarodowych i krajowych dochodzeń w sprawie masowych okrucieństw, morderstw i gwałtów popełnionych przez rosyjską armię.