Zdjęcie: Pixabay
19-02-2024 14:50
W 2023 r. wpływy podatkowe z estońskich spółek e-rezydentów wyniosły rekordową kwotę 64,3 mln euro, co oznacza wzrost o 33% w porównaniu z rokiem poprzednim. Łącznie z opłatami państwowymi całkowity roczny wkład programu do budżetu Estonii wyniósł 67,4 mln euro.
Według estońskiego Ministra Gospodarki i Technologii Informacyjnych Tiita Riisalo program e-rezydentów okazała się opłacalnym sposobem na uzyskanie dodatkowych dochodów podatkowych. "E-rezydent to szansa dla zagranicznych przedsiębiorców na korzystanie ze stale rozwijających się usług estońskiego państwa cyfrowego, a program daje powód do wniesienia wkładu do estońskiej gospodarki z zewnątrz, aby ich firmy mogły tu rosnąć, rozwijać się, tworzyć miejsca pracy i płacić podatki” – powiedział Riisalo.
Według Liiny Vahtras, dyrektor generalnej programu e-Rezydent, główną zaletą programu jest możliwość założenia przez e-rezydentów estońskiej firmy, przy czym program skupia się na sposobach, aby rozpocząć działalność gospodarczą szybciej i wygodniej niż wcześniej.
W pierwszym półroczu 2023 roku firmę w Estonii założyło 32 proc. nowych e-rezydentów, czyli o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku e-rezydenci założyli kolejne 4592 estońskie firmy. E-rezydenci z obywatelstwem Hiszpanii (678), Ukrainy (397) i Niemiec (345) założyli w ubiegłym roku najwięcej nowych estońskich firm. W 2023 roku wpłynęło 12 106 wniosków o status e-rezydenta, czyli o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
Najwięcej zapłaciły estońskie firmy należące do e-rezydentów, działające w sektorze informatyki i komunikacji (20,6 mln euro). Na kolejnych miejscach uplasowały się spółki z sektora działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (16,2 mln euro) oraz spółki z sektora działalności administracyjnej i pomocniczej (7,2 mln euro).