geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Karina Kaszuba unsplash.com

Raport jak represjonowani Bialorusini postrzegają sprawiedliwość

Dodał: Andrzej Widera

16-11-2024 09:00


Centrum Praw Człowieka „Wiasna” opublikowało raport „Jak ludzie, którzy przeżyli tortury i złe traktowanie, postrzegają sprawiedliwość”. Raport stanowi trzyczęściowe studium wymiaru sprawiedliwości, obejmujące analizę prawną, aspekty psychologiczne i dane socjologiczne. Opracowanie powstało we współpracy  "Wiasny" i Międzynarodowego Komitetu ds. Badania Tortur na Białorusi. Grupą analityków kierował socjolog Giennadij Korszunow. Do powstania raportu wnieśli także wkład Nimisha Patel, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie East London oraz prawnicy z "Wiasny" i Komitetu Międzynarodowego.

Według opublikowanych danych, 84% respondentów oceniło szanse na przywrócenia sprawiedliwości na Białorusi w najbliższej przyszłości jako praktycznie zerowe lub niskie. 64% uważa, że ​​szanse na osiągnięcie sprawiedliwości w najbliższej przyszłości w innych krajach i przy pomocy organizacji międzynarodowych są również niskie. Idea interwencji międzynarodowej cieszy się szerokim poparciem: 46% respondentów popiera utworzenie międzynarodowego trybunału dla Białorusi. Kolejne 34% badanych uważa, że ​​po zmianie władzy w białoruskich sądach powinna zapanować sprawiedliwość.

Zamiast samego zakończenia przemocy, coraz więcej osób domaga się surowych kar dla winnych (40% ankietowanych). 93% respondentów, którzy byli represjonowani, podjęło kroki w celu uzyskania sprawiedliwości, takie jak dokumentowanie przestępstw czy składanie skarg do organów krajowych i międzynarodowych. 58% ofiar doświadcza poważnych problemów psychologicznych, które wpływają na ich życie osobiste i rodzinne.

Ofiary domagają się nie tylko ukarania sprawców, ale także wszechstronnej sprawiedliwości, w tym zadośćuczynienia. Z badania wynika, że ​​87% respondentów pragnie zadośćuczynienia za szkody materialne, w tym koszty leczenia i skonfiskowane mienie, 82% preferuje rehabilitację lekarską i psychologiczną, a 80% pragnie przywrócenia dobrego imienia publicznego. Sześć procent respondentów uważa, że ​​rodzaj i stopień odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za to, co się wydarzyło, powinien rozstrzygać przede wszystkim sąd innego demokratycznego państwa w ramach jurysdykcji powszechnej.

Sytuacja w Białorusi pokazuje, jak represje i brak sprawiedliwości pogłębiają kryzysy społeczne i osobiste. Mimo trudności, dążenie do sprawiedliwości pozostaje silne, a osiągnięcie tego celu wymaga skoordynowanych działań na poziomie krajowym i międzynarodowym. W wywiadach respondenci byli mniej skłonni do mówienia o swoich potrzebach, często obawiając się konsekwencji lub nie widząc sensu takich wypowiedzi. Jednocześnie w anonimowych ankietach te same osoby częściej zauważały potrzebę rehabilitacji i zadośćuczynienia. To błędne koło – strach przed karami ze strony władz, brak zaufania do sprawiedliwości i poczucie braku wsparcia – tłumi zdolność ofiar do żądania pełnej sprawiedliwości - zauważają socjolodzy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024