geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: V. Radžiūnas LRT

Projekt powszechnego poboru do wojska

Dodał: Andrzej Widera

27-01-2022 10:23


Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy przedstawiło studium wykonalności w sprawie powszechnego poboru, które przewiduje dwa możliwe modele powszechnego poboru. Jeden z nich, zgodnie z analizą MON, obejmowałaby obowiązkową służbę wojskową dla kobiet. Podkreśla się również, że decyzja o wprowadzeniu powszechnego poboru powinna być podjęta dopiero po gruntownej debacie ze społeczeństwem i instytucjami.

"Decyzję o wprowadzeniu powszechnego poboru można zakwalifikować jako ambitny projekt ogólnonarodowy, który wymagałby bardzo starannego przygotowania obywateli, instytucji państwowych i biznesu do wprowadzenia zmian na dużą skalę nie tylko w systemie obrony narodowej, ale także w innych obszarach, przy jednoczesnej odpowiedzialnej ocenie wszystkich konsekwencji, kosztów i zagrożeń wynikających ze zmiany modelu wojska i koncepcji obrony narodowej" - czytamy w projekcie.

W badaniu przewidziano dwa możliwe modele powszechnego poboru do wojska: ok. 6100 mężczyzn w wieku 18-19 lat byłoby wcielanych do wojska rocznie lub ok. 11900 osób w wieku 18-19 lat, mężczyzn i kobiet, byłoby wcielanych do wojska rocznie. W przypadku podjęcia decyzji o wprowadzeniu powszechnego poboru do wojska, dokument precyzuje, że powoływani byliby młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę podstawową i średnią i są w wieku 18-19 lat. Należy zauważyć, że podstawy do odroczenia służby wojskowej w przypadku studiów wyższych zostałyby zniesione.

Przewiduje się również, że początkowe dodatkowe koszty wymagane do wdrożenia powszechnego poboru wyniosłyby co najmniej 415 mln EUR, a przygotowanie i stworzenie infrastruktury zajęłoby co najmniej 6-8 lat. Według ministra obrony, z badania wynika, że ​​obecnie tylko 14 proc. obywateli opowiada się za służbą wojskową dla kobiet. Projekt stanowi również, że nieprzestrzeganie obowiązków poborowego może skutkować grzywną administracyjną w wysokości od 30 do 300 EUR, natomiast uchylanie się od tego obowiązku podlega karze w postępowaniu karnym.

"Może zostać nałożona grzywna, areszt lub pozbawienie wolności do 3 lat" - czytamy w opracowaniu MON, które dodaje, że zostaną wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia. Przewiduje się również zachęty, takie jak ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024