geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Problemy z łotewską pomocą dla Ukrainy na polskiej granicy

Dodał: Andrzej Widera

29-07-2024 08:43


Łotewskie organizacje pozarządowe napotykają trudności na granicy polsko-ukraińskiej podczas dostarczania pomocy humanitarnej lub innej pomocy dla Ukrainy. Przewożący pomoc często muszą spędzać nawet 36 godzin w kolejce na granicy z powodu braku wspólnego systemu niezbędnych zezwoleń, które wyraźnie identyfikują przesyłkę jako pomoc dla Ukrainy.Wolontariusze chcieliby spotkać się z polskimi władzami i przedstawicielami Ambasady Łotwy w Warszawie, aby omówić te wyzwania.

Według Normundsa Kalniņša, przedstawiciela stowarzyszenia »UA.LV«, rozwiązaniem byłoby zarejestrowanie przewozu jako ładunku humanitarnego, a ambasada potwierdziłaby, że dany samochód jedzie w takim celu na Ukrainę. „Przewożąc pomoc dla Ukrainy, często napotykamy wyzwania na granicy polsko-ukraińskiej i stwierdziliśmy, że czynnik ludzki jest tutaj najważniejszy” - powiedziała Laura Skrodele, dyrektorka fundacji „Przedsiębiorcy dla Pokoju”.

Według niej długie oczekiwanie na granicy polsko-ukraińskiej wynika głównie z różnej interpretacji przepisów przez celników.„Powszechnym problemem jest to, że w polskim systemie humanitarnym wydawane są specjalne kody identyfikacyjne, których my, jako obywatele Łotwy, nie możemy uzyskać. Czasami udawało nam się współpracować z polskimi instytucjami, które pomagały nam uzyskać te kody identyfikacyjne, a następnie polscy celnicy postępowali zgodnie z klasyczną procedurą i nie było żadnych dodatkowych pytań." - mówiła szefowa fundacji.

Skrodele podkreśla, że Ambasada Łotwy w Warszawie została poproszona o zainicjowanie wspólnego spotkania z kierownictwem polskich służb granicznych  w celu omówienia tych wyzwań i możliwych rozwiązań, aby pomoc dla Ukrainy nie była opóźniana. Według niej powinien istnieć jasny system przewożenia pomocy humanitarnej przez granicę i być może uzgodnienie jednego przejścia granicznego, przez który cała pomoc będzie przewożona zgodnie z jednolitą procedurą.

Juris Poikāns, ambasador Łotwy w Polsce, powiedział, że od początku wojny ambasada wysłała kilkaset listów do polskich władz i dzwoniła na przejścia graniczne, aby ułatwić przekraczanie granicy przewoźnikom pomocy.  „Należy zauważyć, że Polska ma nowy rząd od 15 października, co doprowadziło do zmian kluczowych urzędników w Ministerstwie Finansów i urzędach celnych, a często zmiany te miały miejsce również na granicy. Współpracę z polskim rządem oceniamy pozytywnie, ale jak zwykle istnieją możliwości jej poprawienia. Celem jest spotkanie łotewskich organizacji pozarządowych i instytucji rządowych, ponowne spotkanie z kierownictwem polski, aby wyjaśnić, co nas w tej chwili niepokoi." - powiedział ambasador. Ambasada Łotwy w Polsce planuje spotkanie z polską Służbą Celno-Skarbową i łotewskimi organizacjami wolontariackimi pod koniec sierpnia.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024