geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Facebook

Poparcie społeczeństwa ukraińskiego dla prezydenta Zełenskiego

Dodał: Andrzej Widera

20-03-2025 12:13


Kolejne potwierdzenie stabilnego poparcia społeczeństwa ukraińskiego dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przyszło z innego sondażu. Nowe badanie przeprowadzone wśród ukraińskiej populacji internetowej w wieku 18–64 lat przez firmę National Sample we współpracy z NMS Market Research dostarcza informacji na temat tego, jak mieszkańcy kraju postrzegają swoje przywództwo polityczne oraz przyszłość. Według wyników badania 62 % Ukraińców wyraża zaufanie do prezydenta Zełenskiego, natomiast 27% stwierdziło, że mu nie ufa. 11% respondentów nie wyraziło żadnej opinii.

Przypomnijmy, że według danych Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS), poziom zaufania do prezydenta osiągnął 68%. To wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z okresem sprzed eskalacji napięć między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

Z najnowszego badania wynika, że zaufanie do prezydenta Zełenskiego jest stosunkowo stabilne w różnych grupach demograficznych. Najwyższy poziom poparcia (66,1 %) wyrażają młodzi ludzie w wieku 18–24 lat, ale wysoki poziom wsparcia utrzymuje się również we wszystkich pozostałych kategoriach wiekowych. Jeśli chodzi o poziom wykształcenia, poparcie jest najwyższe wśród osób posiadających średnie wykształcenie z maturą (62,1 %), nieznacznie niższe wśród respondentów z wykształceniem wyższym (60,3 %). Zaufanie do prezydenta jest nieco wyższe wśród kobiet (65,9 %) niż wśród mężczyzn (57,7 %).

Oceniając działania prezydenta w konkretnych obszarach, Zełenski uzyskał najwyższe noty za: spotkanie z Donaldem Trumpem i J.D. Vancem w Gabinecie Owalnym (średnia ocena 3,68 na 5, gdzie 5 to najwyższa ocena), Tworzenie i wspieranie sojuszy międzynarodowych (3,64 na 5), zdolność do szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych (3,42 na 5), jasność i spójność przekazywania informacji społeczeństwu (3,33 na 5), zdolność do jednoczenia narodu oraz przezwyciężania wewnętrznych podziałów (3,32 na 5). Według analityków, dane wskazują, że ukraińskie społeczeństwo docenia przede wszystkim aktywność dyplomatyczną prezydenta Zełenskiego na arenie międzynarodowej oraz jego umiejętność zarządzania krajem w warunkach kryzysowych.

Według badania, gdyby odbyły się wybory prezydenckie, udział w głosowaniu zadeklarowało 60,9 % respondentów (44 % zdecydowanie, a 16,9 % prawdopodobnie). Spośród tych potencjalnych wyborców 39,4 % oddałoby głos na obecnego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jego najbliższy konkurent, były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny, otrzymałby poparcie 15,4 % wyborców. „Wyniki naszego badania potwierdzają, że mimo trwającej już ponad trzy lata wojny z Rosją prezydent Zełenski nadal cieszy się dużym poparciem ukraińskiego społeczeństwa. Jego pozycja jako lidera państwa w czasie kryzysu pozostaje stabilna, a opinia publiczna najbardziej docenia jego patriotyczne podejście, zdecydowanie oraz umiejętność reprezentowania interesów Ukrainy na arenie międzynarodowej” – komentuje wyniki autorka badania, Tereza Friedrichová z agencji NMS Market Research.

Badanie wyraźnie pokazuje, że większość ukraińskiego społeczeństwa (58,1 %) obecnie nie popiera przeprowadzania wyborów prezydenckich podczas stanu wojennego. Tylko 29,9 % respondentów opowiedziało się za organizacją wyborów w czasie wojny, a 12 % badanych nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie. Interesujące jest jednak to, że gdyby wybory zostały ogłoszone, udział w nich zadeklarowało 60,9 % respondentów, co według ośrodka badawczego, świadczy o wysokim poczuciu odpowiedzialności obywatelskiej Ukraińców nawet w warunkach kryzysowych.

Interesujące są również postawy społeczne wobec kwestii udzielenia amerykańskim firmom dostępu do wydobycia metali rzadkich na Ukrainie. Chociaż niemal połowa respondentów (prawie 50 %) odnosi się sceptycznie do tej kwestii, to prawie połowa badanych (łącznie) dostrzega również możliwe korzyści: niemal połowa respondentów jest przeciwna, natomiast 20 % uważa, że mogłoby to przyciągnąć inwestycje i wspierać rozwój gospodarczy, a kolejne 15 % wskazuje, że współpraca ta mogłaby przyciągnąć inwestycje oraz zwiększyć gospodarczą stabilność Ukrainy.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024