geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ponad 70% Ukraińców nie chce kompromisów z Rosją

Dodał: Andrzej Widera

09-05-2023 12:18


Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa wraz z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa, 71,8% obywateli Ukrainy uważa, że ​​wojna może zakończyć się tylko zwycięstwem nad Rosją, a kompromisy z krajem - agresorem są niemożliwe.

Według wyników sondażu, wśród tych, którzy uważają, że Euromajdan był sprawiedliwym powstaniem ludu przeciwko dyktaturze, 19,1% respondentów odpowiedziało, że możliwe są pewne kompromisy z Rosją w celu zakończenia wojny. Tylko 3,3% respondentów odpowiedziało, że dla pokoju konieczne są wszelkie kompromisy z Rosją.

Wśród tych, którzy nie są zwolennikami Euromajdanu, największy odsetek zwolenników „pokoju za wszelką cenę” z Federacji Rosyjskiej wynosi 17%. 42% z nich uważa też, że pewne kompromisy z państwem agresorem są możliwe, choć nie wszystkie. Jednocześnie wśród respondentów, którzy uważają Rewolucję Godności za sprawiedliwe powstanie ludu przeciwko autorytarnej władzy, 72% jest skłonnych wierzyć, że wojna może się zakończyć tylko wtedy, gdy Ukraina wygra z Rosją, tj. nie pozwalać na żadne kompromisy z agresorem. Natomiast 65% respondentów określiło prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jako polityka, który odegrał ważną rolę w obronie kraju, a 47% respondentów uważa za taką osobę Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Walerego Załużnego. Z kolei 82,2% Ukraińców stwierdziło, że zgadza się ze stwierdzeniem, że Putin to dzisiejszy Hitler.

Badanie  wykazało, że najważniejszymi wydarzeniami, które przyczyniły się do utrzymania morale i które kojarzą się z dumą i zwycięstwem, są operacje wojskowe, w szczególności wyzwolenie Chersoniu (15%), obrona Charkowa (11%), deokupacja obwodu kijowskiego (10%) i ogólnie pozytywne emocje związane z wyzwoleniem ziem okupowanych (16%), duma z ukraińskiej armii (10%), poczucie spójności społecznej (9%).

Ważne miejsce w pamięci narodowej zajmą państwa, które udzieliły Ukrainie wszechstronnej pomocy w czasie wojny. Ponad połowa respondentów uważa, że ​​Polska (68,5%) i USA (67,4%) najbardziej pomogły Ukrainie, 46% respondentów ma takie samo zdanie o Wielkiej Brytanii.  Według Ukraińców, wśród zagranicznych polityków czy osób publicznych, najważniejszą rolę we wspieraniu Ukrainy odegrali prezydent USA Joe Biden (58%), prezydent Polski Andrzej Duda (50%), były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (49%).   Znacznie mniej osób wymieniało prezydenta Francji Emmanuela Macrona (10%) i kanclerza Niemiec Olafa Scholza (9%).


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024