Zdjęcie: Pixabay
09-05-2023 12:18
Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa wraz z Fundacją Inicjatyw Demokratycznych im. Ilko Kuczerowa, 71,8% obywateli Ukrainy uważa, że wojna może zakończyć się tylko zwycięstwem nad Rosją, a kompromisy z krajem - agresorem są niemożliwe.
Według wyników sondażu, wśród tych, którzy uważają, że Euromajdan był sprawiedliwym powstaniem ludu przeciwko dyktaturze, 19,1% respondentów odpowiedziało, że możliwe są pewne kompromisy z Rosją w celu zakończenia wojny. Tylko 3,3% respondentów odpowiedziało, że dla pokoju konieczne są wszelkie kompromisy z Rosją.
Wśród tych, którzy nie są zwolennikami Euromajdanu, największy odsetek zwolenników „pokoju za wszelką cenę” z Federacji Rosyjskiej wynosi 17%. 42% z nich uważa też, że pewne kompromisy z państwem agresorem są możliwe, choć nie wszystkie. Jednocześnie wśród respondentów, którzy uważają Rewolucję Godności za sprawiedliwe powstanie ludu przeciwko autorytarnej władzy, 72% jest skłonnych wierzyć, że wojna może się zakończyć tylko wtedy, gdy Ukraina wygra z Rosją, tj. nie pozwalać na żadne kompromisy z agresorem. Natomiast 65% respondentów określiło prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jako polityka, który odegrał ważną rolę w obronie kraju, a 47% respondentów uważa za taką osobę Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Walerego Załużnego. Z kolei 82,2% Ukraińców stwierdziło, że zgadza się ze stwierdzeniem, że Putin to dzisiejszy Hitler.
Badanie wykazało, że najważniejszymi wydarzeniami, które przyczyniły się do utrzymania morale i które kojarzą się z dumą i zwycięstwem, są operacje wojskowe, w szczególności wyzwolenie Chersoniu (15%), obrona Charkowa (11%), deokupacja obwodu kijowskiego (10%) i ogólnie pozytywne emocje związane z wyzwoleniem ziem okupowanych (16%), duma z ukraińskiej armii (10%), poczucie spójności społecznej (9%).
Ważne miejsce w pamięci narodowej zajmą państwa, które udzieliły Ukrainie wszechstronnej pomocy w czasie wojny. Ponad połowa respondentów uważa, że Polska (68,5%) i USA (67,4%) najbardziej pomogły Ukrainie, 46% respondentów ma takie samo zdanie o Wielkiej Brytanii. Według Ukraińców, wśród zagranicznych polityków czy osób publicznych, najważniejszą rolę we wspieraniu Ukrainy odegrali prezydent USA Joe Biden (58%), prezydent Polski Andrzej Duda (50%), były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (49%). Znacznie mniej osób wymieniało prezydenta Francji Emmanuela Macrona (10%) i kanclerza Niemiec Olafa Scholza (9%).