Zdjęcie: freepik.com
24-07-2021 13:42
W pierwszym półroczu polskie konsulaty na Ukrainie wydały jej obywatelom 411 414 wiz C i D, czyli o prawie 35% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (270 360).
Najwięcej polskich wiz wydano w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie - 152 736 (ponad 37% wszystkich wydanych wiz). Liderami są również Konsulaty Generalne RP w Łucku (73 tys. 669 wiz) i Charkowie (68 tys. 417 wiz). Jednocześnie konsulowie polscy w Kijowie, Lwowie, Łucku, Winnicy, Charkowie i Odessie wydali w pierwszej połowie roku 20 777 odmów wydania polskich wiz obywatelom Ukrainy.
Na dzień dzisiejszy w Polsce mieszka i pracuje około 1,5 miliona Ukraińców. "To znaczący kapitał ludzki, który jest ceniony w Polsce, a część Ukraińców, zdobywając doświadczenie i środki finansowe, może później z powodzeniem inwestować w rozwój własnego biznesu na Ukrainie" - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas Ogólnoukraińskiego Forum „Ukraina 30. Zasoby pracy”.
„Mamy wzrost liczby pracowników migrujących : w porównaniu z 2014 r. jest to wzrost dwu- lub trzykrotny. Teraz mówimy o około 1,5 miliona Ukraińców pracujących w Polsce – powiedział Deszczyca.
Dodał, że około 600 tys. Ukraińców oficjalnie płaci podatki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a reszta pracuje legalnie na podstawie umowy o pracę, ale nie płaci podatków w kraju. „Obecnie pracujemy nad nową umową między Ukrainą a Polską w sprawie zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego ukraińskich migrantów zarobkowych” – powiedział ambasador Ukrainy w Polsce.
Zdaniem ambasadora kolejnym „pomostem” dla powrotu obywateli Ukrainy do domu może być doświadczenie tworzenia nowych przedsiębiorstw w Polsce. Uważa, że z czasem Ukraińcy mogą je przenieść na Ukrainę. W tym kontekście dyplomata poinformował, że w 2014 r. w Polsce było 680 firm, których właścicielami byli Ukraińcy, a w 2021 r. liczba ta wzrosła do 16 tysięcy.