geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Pogorszenie wskaźników białoruskiej gospodarki

Andrzej Widera

15-11-2023 08:17


Rosyjska agencja (ACRA) wycofała ratingi kredytowe Białorusi "z powodów nieanalitycznych". Decyzja została podjęta w kontekście problemów z płatnościami z tytułu euroobligacji na rzecz rosyjskich inwestorów. W październiku grupa inicjatywna rosyjskich posiadaczy euroobligacji wysłała list do rosyjskich agencji rządowych z prośbą o ponowne rozważenie podejścia do pożyczek międzypaństwowych dla Białorusi, a także o zamknięcie jej dostępu do rosyjskiego rynku kapitałowego do czasu spełnienia wszystkich zobowiązań dotyczących euroobligacji.

Ministerstwo Finansów Białorusi obiecało rozwiązać kwestię płatności do końca roku. Co ciekawe, rozwiązanie przewiduje wykorzystanie Centralnego Depozytu Federacji Rosyjskiej.  Niemniej jak z kolei podaje opozycyjny portal "Zerkalo", w październiku białoruska inflacja przyspieszyła. Najbardziej jest zauważalny wzrost cen żywności: wysoki wzrost cen warzyw i znaczącym wzroście cen podstawowych produktów, takich jak pieczywo i płatki owsiane.

Eksperci ostrzegali Białorusinów przed nadchodzącą podwyżką cen. Zgodnie z oczekiwaniami, skok inflacji nastąpił w październiku i listopadzie ze względu na efekt niskiej bazy, gdyż w zeszłym roku w tych miesiącach miała miejsce deflacja na tle rygorystycznych regulacji rządowych: najpierw zakazano podwyżek cen, a następnie wprowadzono górny pułap cen. Jednak nawet przy tak rygorystycznych regulacjach rządowych ceny nadal znacznie rosną i ich wzrostu w obecnej sytuacji nie da się zatrzymać.

Tymczasem eksperci ośrodka analitycznego BEROC przedstawili wyniki kwartalnego monitoringu stanu białoruskiej gospodarki.„Już widać osłabienie wzrostu ożywienia gospodarczego i odczuwalny jest już osiągnięcie pułapu możliwości produkcyjnych i tego samego ożywienia. W zasadzie oznaki jego osłabienia i powrotu do stagnacji są już widoczne ” – powiedział Dmitrij Kruk, analityk BEROC .

Według analityków, ożywienie białoruskiego wzrostu gospodarczego zapewnia obecnie przede wszystkim poprawa popytu zewnętrznego netto. Jednocześnie warunki handlu zagranicznego w dalszym ciągu się pogarszają, przede wszystkim na skutek spadku konkurencyjności cenowej. Na rynku pracy trwa regres: zmniejsza się liczba osób zatrudnionych w gospodarce, maleje także liczba nowo tworzonych miejsc pracy. Wpływa to także na popyt konsumpcyjny, wyrównując wzrost płac. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odczuwają skutki ścisłej kontroli cen. Z jednej strony rosną jego koszty, z drugiej strony ceny nie mogą być dalej podnoszone.

Przypomnijmy, że PKB Białorusi wzrósł w ciągu dziewięciu miesięcy o 3,5%, a do końca roku rząd chce osiągnąć wzrost na poziomie 3,8%. Na przyszły rok zaplanowano taką samą dynamikę wzrostu. Eksperci BEROC przestrzegają przed przegrzaniem gospodarczym i rosnącymi zagrożeniami związanymi z tym zjawiskiem. "Jeśli całkowita kontrola cen będzie kontynuowana, presja inflacyjna wzrośnie wykładniczo, co prędzej czy później i tak doprowadzi do dość znacznego skoku cen i konieczności ostrego zaostrzenia polityki pieniężnej. Te same wskaźniki przegrzania gospodarki zaobserwowano przed kryzysem z 2011 r. czy kryzysem z lat 2014–2015.” – twierdzą białoruscy analitycy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021