Zdjęcie: Flickr
10-03-2023 15:32
Postraszony dzisiejszymi połajankami, nawet groźbami Łukaszenki, premier Białorusi Raman Hałouczenka obiecał na dzisiejszym posiedzeniu rządu prowadzić proaktywną politykę inwestycyjną. Według niego będzie to konieczne do spełnienia celów wzrostu gospodarczego.
„Pierwsze zadanie to stabilna praca realnego sektora gospodarki. Drugi to proaktywna polityka inwestycyjna państwa. Trzeci to rozwiązanie najważniejszych problemów ludności: dochodów, mieszkań i usług komunalnych, dróg, opieki zdrowotnej i tak dalej” - mówił Hałouczenka. Ogłosił także plan produkcji traktorów i niektórych innych towarów. „Jesteśmy zobowiązani do produkcji 50 000 traktorów, 850 000 lodówek, 6800 ciężarówek, 4,3 miliona opon i tak dalej rocznie. Takich grup towarowych jest 43. Ich udział w wartości dodanej przemysłu wynosi 20 procent" – powiedział Hałouczenka. Premier spodziewa się, że miesięczny PKB zacznie rosnąć w marcu, gdy skończy się efekt wysokiej bazy porównawczej. Przypomnijmy, że w marcu zaczęła obowiązywać znaczna część sankcji, a ukraiński rynek został całkowicie utracony w wyniku rosyjskiego ataku.
Tymczasem mimo planów i zaklęć reżimu sytuacja inflacyjna Białorusi pogarsza się. W lutym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w porównaniu ze styczniem o 1,3%. Dla porównania: miesięczna inflacja w styczniu wyniosła 0,8%, a w grudniu - 0,4%.W ujęciu rocznym ceny artykułów spożywczych wzrosły o 13,3%, nieżywnościowych o 12,8%, a usług o 7,4%.
Łukaszenka chce utrzymać inflację na koniec roku w granicach 7-8%. Ale tempo wzrostu cen jest wyższe niż ten wskaźnik.
Kolejna kwestia to załamujący się coraz bardziej eksport. Według opublikowanych przez Narodowy Bank Białorusi danych o handlu zagranicznym towarami i usługami w styczniu, białoruski eksport towarów i usług spadł o 10% do 3,65 mld USD. W tym samym czasie import towarów i usług wzrósł o 5,5% do 3,6 mld USD. W efekcie nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła zaledwie 55,1 mln dolarów, czyli prawie 13 razy mniej niż w styczniu 2022 roku. Eksport usług w styczniu spadł natychmiast o 15,6% do 663,3 mln USD.