Zdjęcie: Wikipedia
30-03-2024 12:00
Niemal dwa lata po pierwszych informacjach na temat planowanego remontu budynku łotewskiego parlamentu - Saeimy, okazało się, że remont będzie mógł być przeprowadzony dopiero w latach 2027 - 2030. Przypomnijmy, że budynek, który jest w coraz gorszym stanie technicznym, pochodzi z II połowy XIX wieku.
W tym miesiącu ogłoszono konkurs na projekt w ramach przygotowań do renowacji budynku Saeimy. Poszukiwane są lokale, które zapewnią pracę Saeimy podczas remontu budynku, który mógłby trwać od 2027 roku co najmniej do końca 2030 roku.
W niektórych pomieszczeniach budynku Saeimy obowiązuje zakaz przebywania, widoczne są pęknięcia, a funkcje kilku sal Saeimy zostało przeniesionych do innych pomieszczeń. Remont budynku Saeimy planowano rozpocząć wcześniej, ale dopiero teraz pojawiły się bardziej konkretne plany. Budynek Saeimy był remontowany 40 lat temu jednak nie we wszystkich pomieszczeniach. Jelena Gavrilova, członek Zarządu Nieruchomości Państwowych, przypomniała, że zgodnie z decyzją Państwowego Urzędu Nadzoru Budowlanego budynek Saeimy może być użytkowany najpóźniej do końca 2027 r. ze względu na jego postępującą degradację. Obecnie przewiduje się, że renowacja zabytkowego budynku może potrwać do końca 2030 roku, ale prawdopodobnie potrwa dłużej.
Prezydium Parlamentu nie zdecydowało jeszcze, gdzie Parlament będzie pracował podczas remontu. Rozważano różne opcje, w tym budynki Banku Łotwy i Ministerstwa Rolnictwa. W budżecie zarezerwowano 34 mln euro na renowację budynku parlamentu. Jednak koszty te prawdopodobnie znacznie wzrosną, ponieważ szacunki zostały dokonane przed pandemią i wzrostem kosztów materiałów budowlanych.
Budynek Saeimy w Rydze znany również jako Dom Rycerzy Inflanckich powstał częściowo na bazie mieszczącego się w tym miejscu od 1755 roku domu rycerzy inflanckich. W 1862 roku podjęto decyzję o budowie nowego domu na potrzeby bractwa, która trwała w latach 1863–1867. Po oddaniu do użytku w budynku odbywały się obrady Rady Regionalnej (Landtagu) guberni inflanckiej.
Po I wojnie światowej i uzyskaniu przez Łotwę niepodległości obiekt stał się siedzibą łotewskiego parlamentu. 17 października 1921 r. gmach spłonął. Został odrestaurowany według projektu architekta Eižensa Laubego. Posiedzenie Zgromadzenia Konstytucyjnego, które spisało Konstytucję Łotwy, odbyło się w odrestaurowanym budynku 3 listopada 1922 roku. Budynek służył jako siedziba Saeimy aż do zamachu stanu , przeprowadzonego przez Kārlisa Ulmanisa w 1934 roku.