Zdjęcie: Flickr
24-07-2024 08:13
Rozpoczęła się realizacja planu rozwoju łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) obejmującym lata 2025-2036. Według opublikowanych założeń strategicznymi celami NBS na najbliższe 12 lat będą obrona, odstraszanie potencjalnych agresorów i skuteczne przeciwdziałanie wszelkim atakom hybrydowym. Część planu, który został omówiony na wczorajszym posiedzeniu rządu pozostanie utajniona.
„Wojna na pełną skalę prowadzona przez Rosję na Ukrainie zasadniczo zmieniła środowisko bezpieczeństwa na Łotwie i w Europie, a agresor Rosja bez wątpienia nadal będzie niedemokratycznym i wrogim państwem - nie mamy powodu, by myśleć inaczej. Łotwa musi być przygotowana na każdy scenariusz i w nadchodzących latach musi celowo rozwijać swoje zdolności wojskowe i infrastrukturę, a także zwiększać liczbę żołnierzy. Ważne jest również wsparcie Łotwy dla ukraińskich sił zbrojnych i rozwój krajowego przemysłu wojskowego” - podkreślił minister obrony Andris Sprūds.
Plan przewiduje inwestowanie do 3% produktu krajowego brutto (PKB) w obronność do 2027 roku. Uwzględnia to dodatkowe inwestycje obronne już poczynione w celu zakupu systemów obrony powietrznej i wzmocnienia granicy wschodniej, Łotwa zainwestowała już ponad 3% swojego PKB w obronność w 2023 r. i będzie to kontynuować w tym roku.
Plan rozwoju określa sześć głównych priorytetów rozwojowych obejmujących siły lądowe, powietrzne i morskie: 1) wzmocnienie zdolności sił zbrojnych, 2) zakup systemów rakiet przeciwokrętowych, 3) zakup systemów obrony powietrznej, 4) pośrednie wsparcie ogniowe, w tym zakup platform HIMARS i samobieżnych systemów artyleryjskich, 5) zakup bojowych wozów piechoty, 6) rozwój systemów bezzałogowych statków powietrznych. Ważnym elementem jest rozbudowa infrastruktury wojskowej w tym mowego poligonu w Selonii. W sumie w planie rozwoju przewidziano 26 zdolności, które należy wdrożyć w ciągu tych 12 lat, ale wiele z tych ustaleń jest już wdrażanych.
Osobnym priorytetem jest wzmocnienie wschodniej granicy we współpracy z Litwą i Estonią poprzez utworzenie Bałtyckiej Linii Obrony. Plan przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy w czasie pokoju do 31 000 żołnierzy i 30 000 rezerwistów. W ciągu najbliższych czterech lat w badania i rozwój uzbrojenia zainwestowane zostaną 32 miliony euro. Plan zakłada również przeznaczanie 0,25% produktu krajowego brutto rocznie na wsparcie dla Ukrainy, które w tym roku wyniesie około 112 milionów euro.
Aktualizacja godz. 14:20
Według informacji łotewskiego portalu obronnego sargs.lv, przyjety wczoraj plan rozwoju armii, przewiduje znaczne inwestycje – około 7 miliardów euro – w samo wzmocnienie zdolności NBS. W celu uzupełnienia środków krajowych wykorzystane zostaną także mechanizmy wsparcia NATO, Unii Europejskiej i współpracy dwustronnej.
Podział budżetu obronnego w planie przewiduje 34%, czyli około 7,3 miliarda euro na wydatki osobowe, 32%, czyli około 6,9 miliarda euro na rozwój zdolności, 29%, czyli 6,3 miliarda euro na wydatki na utrzymanie i 5%, czyli około 1 miliard euro na rozwój infrastruktury.
Na warstwową obronę powietrzną przeznaczone zostanie 650 mln euro, na zakup nowych bojowych wozów piechoty 250 mln euro, a na bezzałogowe statki powietrzne najnowszej generacji 80 mln euro. Na rozwój zdolności pośredniego wsparcia ogniowego, w tym zakup systemów rakietowych dalekiego zasięgu „HIMARS” i nowych kołowych samobieżnych systemów artyleryjskich, zostanie przeznaczonych 300 mln euro.
500 mln euro zostanie zainwestowane w poprawę systemu logistycznego, w tym w utworzenie zapasów sprzętu (amunicji, żywności i paliwa), a 200 mln euro zostanie zainwestowane w rozwój zdolności pomocniczych (dowództwo, cyberobrona, wsparcie medyczne, ochrona przed bronią masowego rażenia i komunikacja strategiczna) przez kolejne cztery lata. Na wojskowo-techniczne wzmocnienie wschodniej granicy Łotwy planuje się przeznaczyć 303 mln euro.