geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Państwa bałtyckie o wycofaniu się z Konwencji Ottawskiej

Andrzej Widera

16-03-2025 12:00


Jak donoszą media łotewskie, Polska oficjalnie ogłosiła zamiar wycofania się z konwencji ottawskiej, co spotkało się z reakcją premier Łotwy Eviki Siliņy, która poinformowała, że zleciła ministrom obrony i spraw zagranicznych przygotowanie propozycji dotyczących przyszłych działań Łotwy. „Biorąc pod uwagę oświadczenie Polski w sprawie Konwencji Ottawskiej, w tym tygodniu poleciłam ministrom obrony i spraw zagranicznych przygotowanie propozycji dla rządu dotyczących dalszych działań Łotwy” – oświadczyła premier Evika Siliņa.

Konwencja Ottawska, podpisana w 1997 roku, zobowiązuje państwa do całkowitej rezygnacji z użycia, produkcji i magazynowania min przeciwpiechotnych. Dotychczas przystąpiły do niej 164 kraje, jednak nie podpisały jej m.in. Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja. Dzięki traktatowi zniszczono już ponad 40 milionów min i ograniczono ich stosowanie, choć niektóre państwa wciąż je wykorzystują.

Przypomnijmy, że minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė kilka dni temu mówiła, że decyzja o ewentualnym wycofaniu się jej kraju z konwencji powinna być częścią porozumienia regionalnego . „Bardzo szybko osiągniemy dobre rozwiązanie w tej sprawie” – zapowiedziała, wskazując na konieczność uwzględnienia stanowiska Finlandii, gdzie trwają rozmowy polityczne. Jej zdaniem decyzja czterech krajów jest już niemal przesądzona, a kwestia podjęcia decyzji przez Finlandię wymaga jeszcze kilku tygodni negocjacji. Litewska Rada Obrony Państwa wkrótce zdecyduje, czy poprzeć propozycję rządu dotyczącą wycofania się z traktatu. Jeśli tak się stanie, prezydent przedstawi Seimasowi projekt jego wypowiedzenia.

W Estonii - zwłaszcza że trwa przesilenie koalicyjne - debata na ten temat oficjalnie przebiega w mediach. W "Postimees" ukazał się artykuł pod jednoznacznym tytułem "Estonia musi natychmiast opuścić Konwencję Ottawską". "Świat się zmienił od czasu podpisania tej konwencji, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" – zauważył w tym kontekście, pod koniec ubiegłego roku, Margus Tsahkna, estoński minister spraw zagranicznych. Jak dotąd estoński resort obrony powątpiewał w konieczność rozmieszczania min przeciwpiechotnych. Natomiast na początku marca członkowie Komisji Obrony Narodowej Riigikogu spotkali się w ramach wideokonferencji z członkami Komisji Obrony Narodowej Parlamentu Finlandii w sprawie Konwencji ottawskiej zakazującej min przeciwpiechotnych. Nie wydano jednak osobnego oświadczenia na temat przebiegu rozmów.


opr. wł.
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024