Zdjęcie: Wikipedia
16-03-2025 12:00
Jak donoszą media łotewskie, Polska oficjalnie ogłosiła zamiar wycofania się z konwencji ottawskiej, co spotkało się z reakcją premier Łotwy Eviki Siliņy, która poinformowała, że zleciła ministrom obrony i spraw zagranicznych przygotowanie propozycji dotyczących przyszłych działań Łotwy. „Biorąc pod uwagę oświadczenie Polski w sprawie Konwencji Ottawskiej, w tym tygodniu poleciłam ministrom obrony i spraw zagranicznych przygotowanie propozycji dla rządu dotyczących dalszych działań Łotwy” – oświadczyła premier Evika Siliņa.
Konwencja Ottawska, podpisana w 1997 roku, zobowiązuje państwa do całkowitej rezygnacji z użycia, produkcji i magazynowania min przeciwpiechotnych. Dotychczas przystąpiły do niej 164 kraje, jednak nie podpisały jej m.in. Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja. Dzięki traktatowi zniszczono już ponad 40 milionów min i ograniczono ich stosowanie, choć niektóre państwa wciąż je wykorzystują.
Przypomnijmy, że minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė kilka dni temu mówiła, że decyzja o ewentualnym wycofaniu się jej kraju z konwencji powinna być częścią porozumienia regionalnego . „Bardzo szybko osiągniemy dobre rozwiązanie w tej sprawie” – zapowiedziała, wskazując na konieczność uwzględnienia stanowiska Finlandii, gdzie trwają rozmowy polityczne. Jej zdaniem decyzja czterech krajów jest już niemal przesądzona, a kwestia podjęcia decyzji przez Finlandię wymaga jeszcze kilku tygodni negocjacji. Litewska Rada Obrony Państwa wkrótce zdecyduje, czy poprzeć propozycję rządu dotyczącą wycofania się z traktatu. Jeśli tak się stanie, prezydent przedstawi Seimasowi projekt jego wypowiedzenia.
W Estonii - zwłaszcza że trwa przesilenie koalicyjne - debata na ten temat oficjalnie przebiega w mediach. W "Postimees" ukazał się artykuł pod jednoznacznym tytułem "Estonia musi natychmiast opuścić Konwencję Ottawską". "Świat się zmienił od czasu podpisania tej konwencji, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę" – zauważył w tym kontekście, pod koniec ubiegłego roku, Margus Tsahkna, estoński minister spraw zagranicznych. Jak dotąd estoński resort obrony powątpiewał w konieczność rozmieszczania min przeciwpiechotnych. Natomiast na początku marca członkowie Komisji Obrony Narodowej Riigikogu spotkali się w ramach wideokonferencji z członkami Komisji Obrony Narodowej Parlamentu Finlandii w sprawie Konwencji ottawskiej zakazującej min przeciwpiechotnych. Nie wydano jednak osobnego oświadczenia na temat przebiegu rozmów.