Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com
14-04-2025 11:45
Dzisiaj opublikowano rocznik estońskiego kontrwywiadu KaPo (Kaitsepolitsei), w którym ujawniono, że Estoński Chrześcijański Kościół Prawosławny, dawniej znany jako Estoński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, prowadził tajne rozmowy z Rosją, aby pozyskać fundusze na prowadzenie prywatnej szkoły z siedzibą w Tallinie. Celem tych działań było obejście sankcji i pozyskanie pieniędzy objętych restrykcjami z Rosji do Estonii, przy czym cerkiew starała się stworzyć różne schematy, które miały na celu ukrycie tego procesu.
Metropolita Eugeniusz, który wcześniej kierował rosyjską Akademią Duchowną w Moskwie, nadzorował działalność tej placówki. Po odmowie przedłużenia jego wizy, próbowano ukryć jego powiązania z szkołą, usuwając zdjęcia i błogosławieństwa metropolity z materiałów promujących szkołę. Niemniej jednak, nadal trwała zbiórka funduszy na rzecz szkoły w parafiach pod jego patronatem.
KaPo wskazuje, że przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej w Estonii kontynuowali negocjacje z rosyjską organizacją Rossotrudniczestwo, która wspiera projekty związane z rosyjską polityką zagraniczną, a także propaguje narrację Kremla. Cerkiew próbowała obejść sankcje, tworząc fundusz charytatywny w Rosji, mający na celu zbieranie pieniędzy na szkołę.
Pomimo prób ukrycia tych działań, szkoła była mocno związana z rosyjskimi obchodami, w tym obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja, organizowanymi przez Cerkiew Prawosławną w Estonii. W 2023 roku dyrektor szkoły wziął udział w obchodach w Tallinie, a także brał udział w ceremonii modlitewnej w pobliżu Pomnika Brązowego Żołnierza, który jest rosyjskim symbolem. Ta rola, którą Cerkiew odgrywa w Estonii, wpisuje się w szerszą strategię Rosji w Europie, mającą na celu promowanie swojej ideologii i kontrolę nad obszarami, które uważa za część swojej strefy wpływów.
Kontrwywiad zauważył również rosnące zagrożenie związane z wpływem Rosji w Estonii, które nasiliło się po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W 2024 roku zauważono wzrost działalności szpiegowskiej, a także prowokacji mających na celu destabilizację wewnętrzną w Europie, w tym w Estonii. Ponadto, Rosja kontynuuje swoje operacje hybrydowe, takie jak ataki sabotażowe i dezinformacyjne, które mają na celu osłabienie jedności Zachodu.
W obliczu tej sytuacji, Estonia kontynuuje wzmacnianie swojej odporności na wszelkie zagrożenia zewnętrzne. Jednocześnie rośnie znaczenie edukacji w zakresie krytycznego myślenia i świadomości medialnej, szczególnie wśród młodzieży, by zapobiegać radykalizacji i dezinformacji. Rosja stara się także wykorzystać media społecznościowe do szerzenia swojej propagandy, manipulując opinią publiczną i tworząc fałszywe narracje. Działania te są częścią szerszej strategii Kremla, który nie tylko prowadzi tradycyjne operacje wojskowe, ale także angażuje się w cyberoperacje i manipulację informacyjną, zagrażającą bezpieczeństwu państwom zachodnim, w tym Estonii.
Co istotne, na zaproszenie prezydenta Alara Karisa we wtorek po południu odbędzie się spotkanie Rady Obrony Narodowej, na którym omówiona zostanie sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego. Jak podano w oświadczeniu, posiedzenia rady będą odbywać się regularnie. Rada Obrony Narodowej jest organem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą: przewodniczący parlamentu, premier, szefowie komisji obrony narodowej i spraw zagranicznych Riigikogu, minister spraw zagranicznych, minister obrony, minister spraw wewnętrznych, minister sprawiedliwości, minister gospodarki i infrastruktury oraz dowódca estońskich sił zbrojnych.