geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ocena wpływu nowych taryf celnych USA na Ukrainę

Dodał: Andrzej Widera

03-04-2025 09:50


Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 10-procentowego cła na import ze wszystkich krajów świata, z wyjątkiem Meksyku i Kanady. Dodatkowo określono wyższe stawki celne dla poszczególnych państw i organizacji gospodarczych, w tym Chin, Unii Europejskiej i Japonii. Na liście znalazła się również Ukraina, dla której obowiązywać będzie podstawowa stawka 10%. Wprowadzenie nowych taryf rozpocznie się 9 kwietnia, a minimalne cło bazowe zostanie nałożone już od 5 kwietnia.

Pierwsza wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, Julia Swyrydenko, podkreśliła, że decyzja USA jest trudna, ale nie stanowi kryzysu dla ukraińskiego eksportu. "Dla Ukrainy nie wprowadzono wyższego cła, jak na przykład dla Mołdawii (31%) czy Unii Europejskiej (20%)" – zaznaczyła. Według danych, w 2024 roku Ukraina sprzedała do USA towary o wartości 874 mln dolarów, z czego największy udział miały żeliwo (363 mln dolarów) i rury (112 mln dolarów). Natomiast import amerykańskich produktów do Ukrainy wyniósł 3,4 mld dolarów. Swyrydenko dodała, że ukraińskie cła na towary z USA pozostają stosunkowo niskie – 10% na samochody, a na węgiel i ropę wynoszą 0%.

Pomimo nowych barier handlowych, ukraiński eksport wciąż rośnie. W marcu 2025 roku wartość sprzedaży zagranicznej Ukrainy wyniosła ponad 3,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o 4,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem i 18% w stosunku do lutego. W pierwszym kwartale 2025 roku eksport osiągnął 9,9 mld dolarów.

Taras Kaczka, przedstawiciel ds. handlu Ukrainy, zauważył, że wzrost eksportu był możliwy dzięki większej sprzedaży produktów rolnych, rud żelaza i wyrobów metalurgicznych. Wartość eksportu morskiego wzrosła o 24,7%, a kolejowego o 16,8%. Jednocześnie, mimo mniejszej masy sprzedanych towarów, ich wartość wzrosła, co świadczy o rosnącej roli produktów o wyższej wartości dodanej w ukraińskim przemyśle przetwórczym.

Największymi towarami eksportowymi Ukrainy w marcu były kukurydza (514,4 mln dolarów), olej słonecznikowy (503 mln dolarów), pszenica (253,9 mln dolarów), ruda żelaza (238,4 mln dolarów) oraz soja (150,2 mln dolarów). Wśród najważniejszych partnerów handlowych znalazły się Polska (407,7 mln dolarów), Turcja (294,3 mln dolarów), Włochy (231,8 mln dolarów), Niemcy (196,3 mln dolarów), Chiny (189,4 mln dolarów) i Hiszpania (185,7 mln dolarów). Unia Europejska pozostaje kluczowym partnerem handlowym Ukrainy – w marcu eksport do UE wyniósł 2,04 mld dolarów, co oznacza wzrost o 6,1% względem lutego.

Swirydenko podkreśliła, że Ukraina, jako niezawodny sojusznik USA, ma potencjał do negocjacji korzystniejszych warunków handlowych. "Obie strony mogą odnieść korzyści z uczciwych taryf" – dodała.

 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024