Zdjęcie: Pixabay
24-02-2025 11:13
W krajach bałtyckich odbywają się liczne inicjatywy wspierające Ukrainę w obliczu rosyjskiej agresji. W Estonii, w której akurat świętuje się Dzień Niepodległości, nie brakowało również upamiętnienia 3 rocznicy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Dzisiaj w południe ponad 70 mediów z Estonii, Łotwy i Litwy nada ukraiński hymn, okazując solidarność z walczącym narodem. Akcja, zapoczątkowana trzy lata temu przez łotewskiego muzyka Kārlisa Kazāksa, w tym roku po raz pierwszy obejmie również media estońskie i litewskie. Kazāks podkreśla, że wolne media stają po stronie demokracji, pokoju i humanitaryzmu, a ta inicjatywa ma na celu pokazanie Ukrainie, że nie jest sama w tej walce.
W Rydze i innych miastach Łotwy upamiętniono trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pod Pomnikiem Wolności od rana trwa akcja "Razem do zwycięstwa!", podczas której przemówienia wygłosili premier Łotwy oraz inni przedstawiciele świata polityki i kultury. W godzinach porannych odbyła się także minuta ciszy ku czci poległych Ukraińców, a społeczeństwo wezwano do upamiętnienia łotewskich ochotników, którzy oddali życie za Ukrainę. Wieczorem odbędzie się marsz "Światło dla Ukrainy", podczas którego uczestnicy przyniosą latarki, świece i pochodnie, by symbolicznie rozświetlić drogę do wolności.
Na Litwie w Wilnie na placu Łukiskim zorganizowano koncert oraz zbiórkę na rzecz zakupu dronów dla ukraińskiej armii. Setki ludzi zgromadziły się z flagami Ukrainy i Litwy, demonstrując poparcie dla walczących. W wydarzeniu uczestniczyły osoby ze świata kultury, polityki i społeczeństwa obywatelskiego, podkreślając, że wsparcie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa całej Europy. W sejmie Litwy otwarto wystawę fotograficzną dokumentującą zniszczenia wojenne i niezłomność ukraińskiego społeczeństwa.
W ramach wyrazów solidarności z Ukrainą w Rydze odbył się charytatywny koncert "Z serca dla Ukrainy", podczas którego wystąpili łotewscy i ukraińscy artyści. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc dzieciom poszkodowanym w wyniku wojny. Równocześnie w kościele św. Piotra w Rydze miał miejsce koncert chóralny, którego celem było zebranie funduszy na wsparcie ukraińskich medyków wojskowych.
Wciąż niepewna przyszłość Ukrainy budzi niepokój wśród mieszkańców państw bałtyckich, którzy coraz częściej zadają sobie pytanie, czy ich kraje pozostaną bezpieczne. Wielu obywateli deklaruje gotowość do działania w razie potrzeby, organizując zbiórki, wydarzenia charytatywne oraz wyrażając swoje poparcie w przestrzeni publicznej. Społeczeństwa Litwy, Łotwy i Estonii nieustannie podkreślają, że Ukraina nie może zostać pozostawiona sama sobie, a jej walka jest także walką o bezpieczeństwo całej Europy.