geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nowa broń dla litewskich strzelców

Dodał: Andrzej Widera

19-03-2024 09:15


Agencja Zasobów Obronnych zakupi nowe karabiny automatyczne G-36 dla Litewskiego Związku Strzeleckiego (LŠS) za 3,5 mln euro, ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy. Według ministerstwa, zakup jest częścią modernizacji Litewskich Sił Zbrojnych i wzmocnienia zdolności wojskowych Związku.

Karabiny automatyczne G-36 są produkowane przez niemiecką firmę Heckler & Koch GmbH. Według Ministerstwa Obrony, broń ta jest jednym z najnowocześniejszych karabinów automatycznych znajdujących się obecnie w użyciu. Jest to obecnie główna broń strzelecka litewskich sił zbrojnych, używana również przez siły zbrojne Niemiec, Hiszpanii, USA i innych krajów.

"Wraz z rosnącą rolą LŠS w obronie narodowej, odpowiednie wyposażenie karabinów jest jednym z priorytetów: w ostatnich latach dokonano zakupów karabinów automatycznych, amunicji, kamer termowizyjnych, dronów, kamizelek, hełmów, plecaków, sprzętu i mundurów polowych. Na kontynuację szkolenia wojskowego strzelców przewidziano 5 mln euro" - podało Ministerstwo Obrony. Według ministerstwa, LŠS ma do odegrania wyraźną rolę w obronie narodowej. Związek Strzelecki zrzesza ponad 14 000 członków. Finansowanie LŠS wzrosło ponad sześciokrotnie od 2020 roku do 13,6 mln euro w 2024 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024